Psychologia

Imiona mogą zmieniać rysy twarzy? Badacze doszli do niezwykłych wniosków

Psychologia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Onet.pl
Grupa ludzi

Imiona wpływają na to, jak postrzegają nas inni. Okazuje się, że prawie wszystkie z nich budzą pewne skojarzenia, a niektóre noszą w sobie potężny ładunek emocjonalny. Jak mogą wpływać na nasze dzieciństwo i dorosłe życie?

Znaczenie imion w Polsce

Imię może być nie tylko elementem naszej identyfikacji. Według badań naukowców jest ono także nośnikiem pewnego rodzaju stereotypów. Na myśl o konkretnych pozycjach przychodzą nam często do głowy skojarzenia nawiązujące do określonych cech charakteru, wieku czy zawodu, jaki może wykonywać dana osoba.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jakie imiona żeńskie cieszą się największą popularnością w Polsce? W 2021 roku na pierwszym miejscu znalazła się Zuzanna (6562), na drugim Zofia (6325), a podium zamknęła Hanna (6056). Imię Zuzanna pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza osobę dobrze zorganizowaną i zaradną. Jest także towarzyska, ale jednocześnie wrażliwa na otaczający ją świat.

Stereotypy dotyczące imion

Zofię symbolizuje mądrość i odwaga. Postrzegana jest także jako silny autorytet, ze względu na swoją pracowitość i uczciwość. Hanna kojarzy się najczęściej z ciepłem, życzliwością i opiekuńczością. Wśród chłopców w pierwszej trójce znalazły się imiona Antoni (7821), Jan (6975) oraz Aleksander (6919).

Symbolika tych imion jest równie szlachetna, jak w przypadku żeńskich propozycji. Antoni wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy i oznacza osobę doskonałą i wybitną, Jan wzbudza szacunek i autorytet, a Aleksander jest pracowity, choć czasem bywa także leniwy.

Imię, które może okazać się klątwą?

W Polsce prawie wszystkie imiona budzą pewne skojarzenia. To zjawisko zostało zbadane przez dr Krystynę Doroszewicz oraz Ewę Stanisławiak. Eksperyment polegał na inscenizacji sceny z nauczycielem, który na podstawie płci i imienia miał wybrać uczniów swojej klasy.

Już na samym początku wykluczone zostały oryginalne imiona, które w wielu przypadkach noszą w sobie ładunek emocjonalny. Choć rodzice, wybierając je mają zwykle dobre zamiary i chcą w ten sposób wyróżnić dziecko na tle innych, to ostatecznie efekt może być zupełnie odwrotny.

Przykładowo wiele osób ma awersję do imienia Jessica i Sebastian. Kojarzą im się głównie z memami dotyczącymi patologicznych zachowań, co może być krzywdzące dla jego właścicieli. Niestety negatywne skojarzenia dotyczące imienia mogą odbić się nie tylko na dzieciństwie, ale też dorosłym życiu.

Według badaczek imion obarczonych stereotypami jest znacznie więcej. Mężczyzna o imieniu Janusz może zmagać się ze schematem kombinatora i sknery. Danucie i Bogdanowi przypisuje się niski iloraz inteligencji, a Sandra i Artur są dynamiczni. Oberwało się także Zbigniewowi i Karinie, którzy kojarzą się z nadpobudliwym zachowaniem.

Imiona, a wygląd

Czy imię może wpłynąć także na postrzeganie naszego wyglądu? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego przedstawili to na przykładzie eksperymentu, w którym badani zgadywali imię osoby ze zdjęcia. Do wyboru mieli 5 możliwych odpowiedzi.

Badanym udało się odgadnąć właściwe imiona w 25-40 proc. przypadków. Zauważono, że udzielali oni poprawnych odpowiedzi, przypisując imię, które ich zdaniem pasowało do wyglądu. Według dr Ruth Mayo, jednej z autorek badania, imię może w subtelny sposób kształtować naszą twarz.

- Człowiek noszący dane imię zaczyna rozwijać cechy stereotypowo kojarzone z tym imieniem, (...) z czasem nasza twarz ulega zmianom, dostosowując się do społecznych oczekiwań co do tego, jak powinna wyglądać - podsumowała koordynatorka badania Yonat Zwebner.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości