stereotypy

  stereotypy

  Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika, to najstarsza w Polsce DJ-ka. Dziś ma 83 lata, a z wykształcenia jest pedagogiem specjalizującym się w trudnej młodzieży. Była również żoną dyplomaty i mieszkała wiele lat za granicą, w Szwajcarii. Jest pomysłodawczynią Parady Seniorów. Inspirująca i łącząca pokolenia DJ Wika teraz przeciera kolejne szlaki i występuje w teledysku muzycznym.

  Uległe księżniczki uwięzione w wieży czekające na księcia, dzielni młodzieńcy ratujący je pocałunkiem, zazdrosne siostry, złe macochy i stare wiedźmy. Bajki opowiadane dzieciom od pokoleń pełne są krzywdzących stereotypów i niekiedy potrafią nieźle zamieszać w głowie, zwłaszcza dziewczynkom. W Dniu Kobiet warto więc zastanowić się, jakie wzorce zachowań są przemycane w klasycznych baśniach. O zarzutach pod ich adresem mówiła Monika Frenkiel - filolożka, dziennikarka i krytyczka literacka.

  Podobno mężczyźni na życiowe partnerki chętniej wybierają blondynki, a z szatynkami i brunetkami wolą się przyjaźnić. Dlaczego blondynki postrzegane są jako bardziej atrakcyjne? O stereotypach w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Markiem Borowińskim, specjalistą od psychologii koloru. Jak postrzega się osoby z bardzo kolorowymi włosami, a jak te z siwymi?

  11 lipca, podczas finału Mister Gay Poland, wybrano najpiękniejszego geja w Polsce. O tym, skąd wziął się pomysł na tego typu imprezę i czy takie akcje pomagają przełamywać społeczne stereotypy i uprzedzenia, rozmawialiśmy z Pawłem Zabilskim, organizatorem wyborów i Konradem Majem, psychologiem społecznym.

  Polskich aktorów poprosiliśmy, aby przeczytali kwestie z Nocy i dni w dość nietypowy sposób. Panowie musieli zmierzyć się z rolą kobiecą, a Panie - z męską. Był to pretekst do rozmowy o budowaniu ról w oparciu o stereotypy: delikatna kobieta i mężczyzna macho. O zaszufladkowaniu w aktorstwie i graniu "po warunkach" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: Rafałem Rutkowskim, Grażyną Wolszczak, Magdaleną Schejbal, Karolem Strasburgerem, Wojciechem Solarzem i Edytą Olszówką. O jakich rolach marzą nasi goście?

  Lilianna Gałązka i Katarzyna Wojtulska udowadniają, że życie i wygląd emerytki nie muszą być nudne. Zobaczcie, w jaki sposób przeciwstawiają się stereotypom. Zazdrościmy im energii! :)

  Według statystyk mężczyźni w Polsce wciąż niechętnie korzystają z urlopów tacierzyńskich. Dlaczego się tak dzieje? Wynika to ze stereotypów i uwarunkowań kulturowych? O przyczynach porozmawialiśmy z psychologiem biznesu Jackiem Santorskim, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Według stereotypów kobiety, które ukończyły 40 lat nie powinny chodzić do klubów nocnych, nosić mini i korzystać z życia. A co na ten temat uważają panie goszczące w Dzień Dobry TVN: projektantka Joanna Klimas, aktorka Ewa Gawryluk i doradca wizerunkowy Maja Sablewska? Co wolno kobiecie po 40., a czego nie wolno? Czy moda jest tylko dla młodych?

  Kobiety mają dbać o dom i dobrze wyglądać, a mężczyźni pracować i utrzymywać rodzinę. Dlaczego od najmłodszych lat wpaja się dzieciom stereotypowe role dotyczące ich płci? Dlaczego oczekiwania społeczeństwa wobec chłopców są odmienne od oczekiwań wobec dziewczynek? Czy dyskryminujemy własne dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z aktorką Agnieszką Wielgosz, felietonistką Agatą Passent i dziennikarką Pauliną Reiter.

  Jutro w Dzień Dobry TVN: kulisy bollywoodzkiej produkcji i łamanie hinduskich stereotypów, co zrobić z dziećmi w czasie ferii - puścić na skocznię, czy dać pod opiekę robotom? A także, jak każdy z nas może nauczyć się być szczęśliwym. Pokażemy jutro o 8.00. Zapraszamy!

  Ta historia zaczyna się w Berlinie, w studiu telewizji SAT1, gdzie Niemcy zorganizowali polsko-niemiecki poranek. Były flagi, hymny, ogólnie przesympatycznie - mówi Filip Chajzer. Do czasu... żartu, który nie rozbawił Filipa. Co Niemcy wiedzą a Polakach, a co Polacy o swoich zachodnich sąsiadach? Co myślimy o Niemcach?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agatę Kaługę, założycielkę bloga dla "okrągłych" kobiet. Agata przekonuje, że dziewczyny, które mają problemy z otyłością wcale nie są gorsze od tych chudych i nie powinny popadać w kompleksy. Jak polubić samą siebie? Poznajcie prawdziwe kobiety... kobiety z krągłościami!