Ocenianie na podstawie pozorów to coś, z czym uczestniczka często się zderza.
"Pracodawcy nie chcą ich zatrudnić".
Zjawisko generalizowania i przypisywania pewnych cech niektórym grupom ludzi to stygmatyzacja społeczna. To podstawowy mechanizm tworzenia stereotypów, które są krzywdzące dla wielu ludzi. Skutkiem stygmatyzacji jest wykluczenie społeczne. Jak z nim walczyć? Przypominamy o tym w Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
"Nie polega na negowaniu płci".
W programie Dzień Dobry TVN postanowiliśmy zapytać warszawiaków o stereotypy i żarty na temat matek partnerów. Czy faktycznie mają uzasadnienie w rzeczywistości? Odpowiedzi was zaskoczą. Okazało się też, że żart o teściowej zna niemal każdy.
Katarzyna Figura zaskoczyła fanów spektakularną metamorfozą.
Młode, często nieletnie mamy muszą mierzyć się z krzywdzącymi stereotypami.
Wyrzeźbiona sylwetka bez wątpienia jest powodem do dumy, ale niestety, często też bywa obiektem niepochlebnych komentarzy.
Jak mieszkańcy widzą swoje rodzinne miejscowości?
Czy internautki zgadzają się z jej opinią?
Jak mogą wypływać na nasze dzieciństwo i dorosłe życie?
Czasem zastanawiam się, czy stawiając kropkę po zdaniu "dziś jest spokojnie" nie powinnam pominąć tego znaku? Może właśnie o to chodzi, że życie postanowiło udowodnić mi, że kropek się nie stawia pisząc o nim.
Społeczność romska jest bardzo rozbudowana. Cechuje ją różnorodność, piękna kultura i godne podziwu przywiązanie do wielopokoleniowej tradycji, a jednak z powodu krzywdzących stereotypów Romowie wciąż muszą borykać się z nietolerancją.
Na rynku ukazała się właśnie książka "Stulecie kobiet. Usłyszeć siebie". Jej bohaterki z różnych epok i środowisk opowiadają o własnej drodze w świecie zaprojektowanym przez mężczyzn. O szczegółach w Dzień Dobry TVN mówiły neurobiolożka, dr Alicja Puścian oraz redaktorka Ośrodka KARTA, Aleksandra Bellwon.
Wzorce męskości mocno zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Oczekiwania społeczne sprawiły, że panowie czują się zagubieni i nieustannie poszukują swojej tożsamości. Czy mężczyzna zawsze musi być silny, nie ma prawa do płaczu i okazywania słabości? O tym Andrzej Gryżewski, seksuolog i psychoterapeuta, założyciel Instytutu Arte Vita rozmawiał z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl, Nastazją Bloch
Stereotypy to schematy poznawcze, które wiążą się z nadmierną generalizacją i są dosyć trudne do zmiany. W społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów, które mogą być szkodliwe dla pewnych grup. Przypisuje się zwykle obiektom z jednej grupy, na przykład kulturowej.
Singielki to wykształcone, skupione na sobie profesjonalistki, które są szczęśliwe z powodu swojej niezależności czy raczej samotne i zgorzkniałe "stare panny"? O kobietach, które nie mają partnera powstało wiele stereotypów. Sprawdziliśmy z jakimi opiniami spotykają się singielki i które według nich są krzywdzące.
Dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska wyjaśniła dlaczego pojawią się w książkach i czego konkretnie dotyczą.
Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika, to najstarsza w Polsce DJ-ka. Dziś ma 83 lata, a z wykształcenia jest pedagogiem specjalizującym się w trudnej młodzieży. Była również żoną dyplomaty i mieszkała wiele lat za granicą, w Szwajcarii. Jest pomysłodawczynią Parady Seniorów. Inspirująca i łącząca pokolenia DJ Wika teraz przeciera kolejne szlaki i występuje w teledysku muzycznym.
Marta Żmuda-Trzebiatowska nie zgadza się, żeby kobiety ulegały utartym schematom i ulegały ograniczeniom swojej siły. Aktorka w kilku zdaniach zwróciła się do fanek, aby zawalczyły o niezależność i mówiły własnym głosem. Przekaz wydaje się tym bardziej aktualny na fali słów o "cnotach niewieścich".
Wiele osób pragnie, żeby rzeczywistość była czarno-biała i by było jasne, co jest dobre, a co złe. Nie zawsze jednak upraszczanie życia i wyborów jest dla nas najlepsze. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psychoterapeutka, Anna Cyklińska.
Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Miami, kobiety zgłaszające taki sam poziom bólu jak mężczyźni są traktowane mniej poważnie, ich skargi są bagatelizowane, a cierpienie uznawane za mniej intensywne. To prowadzi do różnic w sprawowaniu opieki medycznej nad przedstawicielami poszczególnej płci. Dlaczego tak jest?
Uległe księżniczki uwięzione w wieży czekające na księcia, dzielni młodzieńcy ratujący je pocałunkiem, zazdrosne siostry, złe macochy i stare wiedźmy. Bajki opowiadane dzieciom od pokoleń pełne są krzywdzących stereotypów i niekiedy potrafią nieźle zamieszać w głowie, zwłaszcza dziewczynkom. W Dniu Kobiet warto więc zastanowić się, jakie wzorce zachowań są przemycane w klasycznych baśniach. O zarzutach pod ich adresem mówiła Monika Frenkiel - filolożka, dziennikarka i krytyczka literacka.
12 stycznia obchodzimy Dzień Całowania Złotowłosych. Z tej okazji porozmawialiśmy z antropologiem kultury Robertem Zydelem o rudowłosych. Jak w przeszłości byli postrzegani? Skąd się wzięły krzywdzące stereotypy na ich temat? Czy podejście do nich zmieniało się na przestrzeni wieków?
Mimo że w ostatnich latach dużo mówi się różnorodności, to w społeczeństwie nadal mocno zakorzenione jest oczekiwanie, że bycie chłopakiem polega na tradycyjnie rozumianej męskości. Stereotypom dotyczącym płci sprzeciwili się uczniowie z jednego z poznańskich liceów.
Podobno mężczyźni na życiowe partnerki chętniej wybierają blondynki, a z szatynkami i brunetkami wolą się przyjaźnić. Dlaczego blondynki postrzegane są jako bardziej atrakcyjne? O stereotypach w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Markiem Borowińskim, specjalistą od psychologii koloru. Jak postrzega się osoby z bardzo kolorowymi włosami, a jak te z siwymi?
11 lipca, podczas finału Mister Gay Poland, wybrano najpiękniejszego geja w Polsce. O tym, skąd wziął się pomysł na tego typu imprezę i czy takie akcje pomagają przełamywać społeczne stereotypy i uprzedzenia, rozmawialiśmy z Pawłem Zabilskim, organizatorem wyborów i Konradem Majem, psychologiem społecznym.
Polskich aktorów poprosiliśmy, aby przeczytali kwestie z Nocy i dni w dość nietypowy sposób. Panowie musieli zmierzyć się z rolą kobiecą, a Panie - z męską. Był to pretekst do rozmowy o budowaniu ról w oparciu o stereotypy: delikatna kobieta i mężczyzna macho. O zaszufladkowaniu w aktorstwie i graniu "po warunkach" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: Rafałem Rutkowskim, Grażyną Wolszczak, Magdaleną Schejbal, Karolem Strasburgerem, Wojciechem Solarzem i Edytą Olszówką. O jakich rolach marzą nasi goście?
Lilianna Gałązka i Katarzyna Wojtulska udowadniają, że życie i wygląd emerytki nie muszą być nudne. Zobaczcie, w jaki sposób przeciwstawiają się stereotypom. Zazdrościmy im energii! :)
Według statystyk mężczyźni w Polsce wciąż niechętnie korzystają z urlopów tacierzyńskich. Dlaczego się tak dzieje? Wynika to ze stereotypów i uwarunkowań kulturowych? O przyczynach porozmawialiśmy z psychologiem biznesu Jackiem Santorskim, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.