Miała 16 lat, gdy urodziła pierwsze dziecko. W szpitalu usłyszała: "Nie trzeba było ściągać majtek"

Nastoletnie mamy bez stereotypów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Smak małoletniego macierzyństwa
Smak małoletniego macierzyństwa
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Nastoletnie macierzyństwo wciąż wzbudza różne emocje wśród społeczeństwa. Nieletnie mamy często mierzą się z krzywdzącymi stereotypami. Oliwia Szczench urodziła synka, gdy miała zaledwie 16 lat. Jak wspomina okres ciąży? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nastoletnie mamy bez stereotypów

Nastoletnie macierzyństwo to temat, który budzi wiele emocji wśród społeczeństwa. Młode mamy często mierzą się z krzywdzącymi stereotypami, niemającymi odzwierciedlenia w rzeczywistości. Oliwia Szczench ma 21 lat i wychowuje dwóch synów. Pierwszego z nich urodziła, gdy miała 16 lat. Dziś wraz z mężem i dziećmi tworzą szczęśliwą rodzinę.

Niestety to szczęście było naznaczone częstymi, niemiłymi sytuacjami. - Napłakało się to dziewczynie przez te teksty koleżanek, sąsiadów - zaznaczyła babcia Oliwii, Krystyna Zbierska.

- Trudnym momentem dla mnie był pobyt w szpitalu. Miałam kolkę nerkową, [...] wtedy od położnej usłyszałam, że "nie trzeba było ściągać majtek, to wtedy bym tutaj nie leżała" - powiedziała Oliwia.

Bolesne doświadczenia młodej mamy zainspirowały ją do aktywności w mediach społecznościowych. Oliwia założyła facebookową grupę "Nastoletnie mamy, czyli życie bez stereotypów" oraz instagramowy profil. W ten sposób chce dzielić się swoim doświadczeniem i dać wsparcie innym młodym mamom, które są w podobnej sytuacji.

- Ta grupa [...] to nie jest propagowanie nastoletniego macierzyństwa, tylko pokazuje, że ta mniejszość to nie jest patologia, tylko różne historie, osoby i wartości - dodała.

Problemy nastoletnich matek

Do grona nastoletnich mam dołączyła niedawno Wiktoria Krakowiak, która urodziła dziecko w wieku 17 lat. Jak tłumaczyła, grupa założona przez Oliwię bardzo jej pomogła. Na pytania dziewczyn odpowiadają fachowcy.

- Oliwia odezwała się do nas proponując nieformalną współpracę, ponieważ potrzebowała merytorycznej pomocy. My mamy lekarzy, pielęgniarki, dietetyków, prawników i tak dalej, [...] tam się młodzież inaczej otwiera w grupie rówieśniczej - powiedziała prezes fundacji Javani, Dorota Napierała.

Jakiej pomocy poszukują młode mamy? - Pytają o kwestię praw, alimentów - to jest główny problem tych mam - dodała założycielka grupy. - Pomagam, bo tego nauczyła mnie moja babcia i rodzina - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości