Alicja i Monika obecnie mają po 20 lat. Zanim osiągnęły pełnoletność, musiały się zmierzyć z nie lada wyzwaniem - wychowaniem dziecka. Jak odnalazły się roli matki? Jak na nastoletnie mamy reaguje społeczeństwo?
Młode, często nieletnie mamy muszą mierzyć się z krzywdzącymi stereotypami.
32-letnia Shannon opublikowała na TikToku nagranie, w którym przyznała, że wkrótce powita na świecie pierwszego wnuka. - Chcę być najlepszą babcią, jaką mogę być - podkreśliła. Nie wszyscy internauci zareagowali tak entuzjastycznie.
W wieku zaledwie czternastu lat zaszła w ciążę, żyła w kryzysie bezdomności i wyjechała z rodzinnego miasta. Aussie to jedna z wielu nastoletnich mam, które stanęły przed koniecznością przejścia przyspieszonego kursu dorosłości. Wszystko po to, by zapewnić jak najlepszą przyszłość swoim pociechom.
Wczesne rodzicielstwo niesie za sobą wiele wyzwań. Doskonale wiedzą o tym osoby, które powitały na świecie potomstwo jeszcze przed ukończeniem nauki. Nastolatki, które po zajściu w ciążę musiały przejść przyspieszony kurs dorosłości, coraz częściej decydują się opowiedzieć o swoich doświadczeniach w sieci. Jak wygląda ich codzienność?
"Pokazuję prawdziwe problemy, które są bardzo kontrowersyjne".
W pewnej z restauracji w Jersey doszło do wyjątkowego zdarzenia. 14-latka weszła do lokalu trzymając na rękach noworodka owiniętego w ręcznik, a po chwili oddała dziecko jednej z klientek i wyszła.
Niedawno Martyna Wojciechowska ogłosiła, że zamierza wybudować dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Dziś ma za sobą już pierwszy sukces. Podczas swojego pierwszego live’a udało jej się zebrać ponad 46 tysięcy złotych.
Według najnowszych badań GUS, w Polsce co roku średnio 20 tys. nastolatek rodzi dzieci. Stanowi to 4% wszystkich porodów w naszym kraju. Jak dziś wygląda życie nastoletnich matek? Czy bycie nastoletnią matką jest obecnie powodem do wstydu?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Catalinę Escobar, założycielkę szkoły dla nastoletnich matek w Kolumbii. Jej osobista tragedia spowodowała, że postanowiła pomagać innym. W Cartagenie, gdzie mieszkała Catalina notowano najwyższy wskaźnik umieralności noworodków. Aż 60% tamtejszej ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Catalina jako przedsiębiorca społeczny rozpoczęła projekt, mający na celu obniżenie poziomu śmiertelności noworodków. Matkami tych dzieci są nastoletnie dziewczynki, które bardzo często były wykorzystywane seksualnie. Catalina chce im pomóc wyjść z biedy. W jaki sposób buduje się dla takiej dziewczynki nową przyszłość?
Ciężarne 13-latki czy 26-letnie babcie nikogo w kolumbijskich slumsach nie dziwią. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera szczególnie jaskrawe formy: gwałty, wykorzystywanie seksualne czy handel usługami seksualnymi nieletnich to codzienność. Dominika Kulczyk wybrała się tam z ekipą Efektu Domina. O sytuacji kobiet w Kolumbii rozmawialiśmy z kulturoznawcą - Martą Wójtowicz- Wcisło. Efekt Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.