nastoletnie matki

    nastoletnie matki

    Według najnowszych badań GUS, w Polsce co roku średnio 20 tys. nastolatek rodzi dzieci. Stanowi to 4% wszystkich porodów w naszym kraju. Jak dziś wygląda życie nastoletnich matek? Czy bycie nastoletnią matką jest obecnie powodem do wstydu?

    W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Catalinę Escobar, założycielkę szkoły dla nastoletnich matek w Kolumbii. Jej osobista tragedia spowodowała, że postanowiła pomagać innym. W Cartagenie, gdzie mieszkała Catalina notowano najwyższy wskaźnik umieralności noworodków. Aż 60% tamtejszej ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Catalina jako przedsiębiorca społeczny rozpoczęła projekt, mający na celu obniżenie poziomu śmiertelności noworodków. Matkami tych dzieci są nastoletnie dziewczynki, które bardzo często były wykorzystywane seksualnie. Catalina chce im pomóc wyjść z biedy. W jaki sposób buduje się dla takiej dziewczynki nową przyszłość?

    Ciężarne 13-latki czy 26-letnie babcie nikogo w kolumbijskich slumsach nie dziwią. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera szczególnie jaskrawe formy: gwałty, wykorzystywanie seksualne czy handel usługami seksualnymi nieletnich to codzienność. Dominika Kulczyk wybrała się tam z ekipą Efektu Domina. O sytuacji kobiet w Kolumbii rozmawialiśmy z kulturoznawcą - Martą Wójtowicz- Wcisło. Efekt Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.