"To desperatki polujące na cudzych facetów". Stereotypy o singielkach, z którymi należy skończyć

Stereotypy o singielkach
Stereotypy o singielkach
Źródło: Oliver Rossi/Getty Images
Singielki to wykształcone, skupione na sobie profesjonalistki, które są szczęśliwe z powodu swojej niezależności czy raczej samotne i zgorzkniałe "stare panny"? O kobietach, które nie mają partnera powstało wiele stereotypów. Sprawdziliśmy z jakimi opiniami spotykają się singielki i które według nich są krzywdzące.

Stereotypowe myślenie polega na tym, że wszystkie osoby, które należą do jakiejś grupy postrzega się jako takie same. Ze schematycznym myśleniem mamy między innymi do czynienia w przypadku singielek. Im kobiety zbliżają się do 40. urodzin, tym komentarze pod ich adresem są coraz bardziej krzywdzące.

Singielki są nieszczęśliwe z powodu samotności

To jeden z częstszych stereotypów kojarzonych z singielkami. Zapewne część kobiet, które nie mają partnera podpisałoby się pod tym stwierdzeniem, ale nie wszystkie. Jedną z pań, która nie zgadza się z takim postrzeganiem singielek jest Karolina - dynamiczna i atrakcyjna 30-latka.

- Kiedyś znajome stwierdziły, że skoro jestem sama, to muszę być bardzo samotna. A to nie jest tak. Jestem sama, bo to jest mój wybór. Nie chcę związku tylko po to, żeby był. Umiem być sama, dobrze się ze sobą czuję i nie chcę na siłę szukać drugiej połówki - stwierdziła.

- Mój partner był często zajęty innymi sprawami, czułam się przy nim samotna. Mało tego - izolował mnie od wszystkich znajomych. Teraz jestem sama, co nie oznacza, że samotna. Mam rodzinę i wielu przyjaciół, z którymi spędzam czas. Nie rozumiem, dlaczego panuje u nas kult pary - przyznała 40-letnia Ola.

- Przeświadczenie o mojej samotności i próby "rozwiązania tego problemu" weszły niektórym moim bliskim w nawyk. Albo próbują mnie z kimś swatać, albo kiedy w moich opowieściach pojawia się jakieś męskie imię dopytują, czy "to ktoś na życie", a przy każdej możliwej okazji życzą "żebym w końcu znalazła kogoś na życie"... Ale jak mam znaleźć, skoro nie szukam? - przyznaje 30-letnia Kasia. - Takie życzenia kiedyś bardzo mnie irytowały, że ktoś uważa, iż tego właśnie mi brakuje. Teraz zbywam je milczeniem - dodała.

14572189_dzisiaj-obchodzimy-dzien-singla_480P
Dzisiaj obchodzimy Dzień Singla
Co 5 Polak jest singlem i to w każdej grupie wiekowej. Oznacza to, że 20% społeczeństwa jest singlami. Jak to jest? Rozmowa z singlami i psychologiem.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Singielki to kobiety, których nikt nie chciał

To kolejny mit związany z singielkami. Wiele kobiet nie chce angażować się w poważne relacje z własnego wyboru. Część z nich może nie być gotowa na związek, a inne są zrażone wcześniejszymi niepowodzeniami. Są też takie, które odsuwają w czasie szukanie partnera, by skupić się na innych rzeczach, które przynoszą im radość. - Mam powodzenie wśród mężczyzn. Na imprezach, na których bywam często jestem proszona o numer telefonu, ale póki co nie chcę się wiązać. Nie muszę nikomu się tłumaczyć z tego co robię w ciągu dnia i swobodnie dysponuję swoim czasem. Nie zamierzam tego zamieniać, mimo że już kilka razy usłyszałam: "Wybrzydzasz, wybrzydzasz, a potem nikt cię nie będzie chciał" - powiedziała Baśka.

Singielki to desperatki, które polują na cudzych partnerów

Takie komentarz usłyszała już niejedna singielka. Wiele z nich przyznaje, że z powodu tego stereotypu nie są zapraszane na imprezy albo wrogo się na nie patrzy, gdy rozmawiają z czyimś partnerem. - Byłam na weselu, gdzie singielki miały swój oddzielny stolik. To było dziwne, ale z drugiej strony bardzo dobrze tego wieczoru się bawiłam - stwierdziła Kasia, która skończyła 36 lat. - A ja, jak jestem zapraszana na imprezy, to jestem informowana, że powinnam przyjść z osobą towarzyszącą - wyjawiła Karolina, a po chwili dodała: - Singielki, choć wielu się wydaje inaczej, nie są desperatkami. Często są po prostu kobietami, które wierzą, że jeśli przyjdzie miłość to przyjdzie. Jeśli ktoś się pojawi i szybciej zabije mi serce, to fantastycznie, ale jeśli nie, to nie będę płakać.

Singielki nie mają problemów i są samolubne

Niektórym się wydaje, że singielki nie muszą się niczym martwić. Tymczasem wiele z nich ma takie same lub podobne problemy, jak osoby będące w związkach. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i pracy.

Krzywdzące jest również powiedzenie, że kobiety, które nie mają partnera są samolubne. - Mam mamę, którą się opiekuję. Jak tylko musi jechać do lekarza, to ją podwożę. Troszczę się też o brata i jego rodzinę. Uwielbiam spędzać czas z jego dziećmi i obsypywać ich prezentami - powiedziała Ola. - Stereotypy dotyczące singielek są krzywdzące, ale z ich powodu na razie nie zamierzam rezygnować z obecnego stylu życia - stwierdziła na koniec.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości