Popularne imię dla dziewczynek zakazane na chrzcie. "Bluźniercze sięgnięcie po nie wywoła nieszczęście"

Dlaczego nie można było używać imienia Maria, a nadawanie go dziewczynkom groziło nieszczęściem?
Zakazane imię dla dziewczynki
Źródło: Westend61/Getty Images

Imię Maria jest niezwykle popularne w Polsce, jednak kiedyś używanie go objęte było tabu religijnym. Zdaniem duchownych sięgnięcie po nie mogło wywołać nieszczęście. Kiedy zaczęto używać je powszechnie? Co oznacza imię Maria i kiedy obchodzone są jej imieniny?

Zakazane imię Maria

Imię Maria dawniej uważano za boskie (przypisane matce Chrystusa), dlatego kościół nie zgadzał się, żeby nazywano tak dziewczynki. - Do polszczyzny zostało przejęte w formie łacińskiej. Jak wiadomo, przez długi czas używanie go objęte było tabu religijnym (czy sakralnym) — ze względu na szczególne nabożeństwo i cześć, jakimi darzono Matkę Chrystusa, nie nadawano nowo narodzonym dziewczynkom jej imienia, a nawet uważano to za brak szacunku, obrazę Boga, świętokradztwo (...). Ten zakaz religijny wynikał, po pierwsze, z przeświadczenia, że "bluźniercze sięgnięcie po to imię wywoła nieszczęście". Z drugiej zaś strony, w Polsce rozwinął się szczególny kult Matki Bożej, a "bezpośredniość kultowa kontrastuje z szacunkiem dla imienia Maryi" (...) - napisała Ewa Zmuda w dokumencie zatytułowanym "Maria jako imię zakonne".

Kościół i religia

Kościół i religia

DD_20211023_Galerie_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Wiele osób zastępowało imię Maria imionami, które podobnie brzmiały, np. Marianna czy Maryna. Powszechnie zaczęto je nadawać kiedy protestanci rozszerzyli swoją działalność, odrzucając kult maryjny. Dzisiaj to jedno z najchętniej nadawanych imion w Polsce.

Przełom nastąpił w XVIII wieku. Wówczas społeczeństwo postanowiło odrzucić wyżej wymienione przesądy. Na przełomie XIX i XX wieku imię Maria stało się niezwykle popularne dosłownie na całym świecie.

Maria - co oznacza to imię?

Maria to kobieta subtelna, delikatna i łagodna. Jest niezwykle wrażliwa i zawsze chętnie pomoże każdemu, kto jest w potrzebie. Bywa zamknięta w sobie, ale nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów z otoczeniem. Oddana bliskim, dla Marii rodzina jest bardzo ważną częścią jej życia.

Maria - imieniny

Imieniny Marii występują w kalendarzu bardzo często. Najczęściej obchodzone są 8 grudnia, 2 lutego, 11 lutego, 25 marca, 30 kwietnia, 3 maja, 13 maja, 29 maja, 27 czerwca, 2 lipca, 16 lipca, 15 sierpnia, 22 sierpnia, 26 sierpnia, 8 września oraz 12 września.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości