Profilaktyka zdrowia

90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D. To wpływa nie tylko na ciało, ale również psychikę

Profilaktyka zdrowia

Projekt Plaża - Biofarm

Synteza skórna witaminy D może być niewystarczająca, co może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać właściwy poziom tego związku w organizmie. Dr hab. n. med. Anna Zofia Antosik-Wójcicka, psychiatra, oraz Marzena Wierzbicka, konsultantka ds. medycznych w firmie BIOFARM wyjaśniły, kiedy i dlaczego powinno się suplementować witaminę D.

Witamina D3 - działanie

Niedobór bądź graniczny poziom witaminy D3 występuje w populacji ogólnej dość powszechnie i może dotyczyć w skali globalnej nawet jednego miliarda osób.  90% populacji polskiej ma niedobór witaminy D. Nawet poziom mieszczący się w normie laboratoryjnej, niższy jednak od optymalnego, może być przyczyną gorszego samopoczucia.

- Jesteśmy jedną całością i często się o tym zapomina, że psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie związane - podkreśliła Dr hab. n. med. Anna Zofia Antosik-Wójcicka. - Jeśli mamy w organizmie niedobory jakiś substancji, to się przekłada nie tylko na nasz stan fizyczny, ale także psychiczny. Receptory kalcytriolu, czyli aktywnej formy witaminy D, są obecne we wszystkich komórkach ciała, włącznie z układem nerwowym. Ciągle nie wiemy, jakie jest znaczenie tego odkrycia, ale wiemy, że jeśli mamy niedobory witaminy D, to przekłada się to na ryzyko występowania zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, depresyjnych - wyliczała.

Witamina D odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego w tym w regulacji nastroju. Wpływa również na pamięć, koncentrację. W ostatnich latach wykazano też związek pomiędzy zbyt niskim poziomem witaminy D3, a chorobami neuropsychicznymi takimi jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zaburzenia funkcji poznawczych. Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest nierozerwalnie związane z prawidłowym poziomem witaminy D3, dlatego też tak ważne jest, żeby poziom witaminy D3 kontrolować, a w razie niedoboru uzupełniać.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

U pacjentów z depresją, stanami lękowymi niedobór witaminy D jest powszechny, stąd konieczność jego uzupełniania. Może to zmniejszyć nasilenie objawów depresji. Witamina D ma również wpływ na odporność. To ważne również w kontekście zbliżającego się sezonu jesienno-zimowego.

Witamina D - suplementacja

Głównym źródłem witaminy D u ludzi (80- 90 % witaminy D) jest synteza skórna, zachodząca pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Pozostała część witaminy dostarczana jest z pożywieniem. Bogatym źródłem tej witaminy są tłuste ryby (łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki, śledź).  Mówiąc o suplementacji, pamiętajmy, że powinniśmy dostarczać odpowiednią dawkę witaminy D, która powinna zostać właściwie dobrana do wieku, masy ciała i stylu życia. Zawsze warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

- Cały czas wdrażamy nowe produkty - zdradziła Marzena Wierzbicka, konsultantka ds. medycznych w firmie BIOFARM. - Bardzo ważnym w zakresie witaminy D jest lek Vigalex. Mamy trzy dawki: 1000, 2000 i 4000 jednostek międzynarodowych. Dlaczego trzy dawki? Ponieważ każdy pacjent jest inny i potrzebuje innej dawki - dodała.

Osoby w wieku podeszłym powyżej 65 r.ż. i osoby, które unikają słońca lub stosują kremy z filtrem powinni przyjmować witaminę D przez cały rok. Zresztą zgodnie z zaleceniami towarzystw endokrynologicznych nawet przy prawidłowym poziomie wit. D3 należy przyjmować dawkę profilaktyczną 2000 IU/dobę w celu podtrzymania zalecanego stężenia ( ≥ 30ng/ml), jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mamy szansy na syntezę skórną.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje zobaczysz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości