Kiedy myślimy za dużo i mamy tendencję do rozkładania na czynniki pierwsze wielu zdarzeń, możemy mieć problemy ze snem. Ruminacje to negatywne myśli, które przekierowują nas na obawy.
"Nie da się tego cofnąć".
Nocny wypoczynek ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w tym także na kondycję jego mózgu. Naukowcy z University of Maryland odkryli, że niedobory snu u najmłodszych mogą prowadzić do poważnych szkód.
Dzieci nie myślą o 8 rano, kiedy w końcu wszyscy to zrozumieją? - można by zapytać, choć wiadomo, że to jednak pytanie retoryczne. Myśląc zdroworozsądkowo, powinno się ułożyć plan lekcyjny tak, by wykorzystywać w 100 procentach potencjał uczniów. To jednak może zaważyć na czasie dla rodziny, którego i tak jest obecnie mało. Naprawdę nie ma dobrego rozwiązania?
Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu. Przez wielu sen uważany jest za stratę cennego czasu, dlatego świadomie skracają oni swój odpoczynek lub rezygnują
Są tacy, którzy w nocy zamiast spać jedzą. Dlaczego niektórzy podjadają nocą? Na czym dokładnie polega syndrom nocnego jedzenia? jak często osoby, które cierpią na to zaburzenie podjadają w nocy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutką Kają Funez-Sokola. Co jest przyczyną syndromu NES?
Permanentny brak snu negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Stany emocjonalne stale niewysypiającego się człowieka przypominają stany osoby będącej pod wpływem alkoholu lub kogoś, kto poddawany jest chemioterapii. Brak snu może też prowadzić do otyłości. Jak jeszcze niewyspanie wpływa na organizm człowieka? Ile należy spać, aby się wyspać? Dlaczego osoby starsze sypiają mniej? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista od zaburzeń snu dr Michał Skalski. Zobaczcie, co robi Marcin Prokop, kiedy jest permanentnie niewyspany. To może Was zszokować. Czy dla Marcina jest jeszcze ratunek? ;)
Asia studiuje i pracuje. Zdarza się jej więc "zarwać" noc. Zgodziła się wziąć udział w naszym eksperymencie. Porównaliśmy jej zachowanie po 30 godzinach bez snu z tym, jak zachowuje się wyspana. Asia wykonywała proste czynności takie jak: robienie makijażu czy ćwiczenie. Postarała się również odpowiedzieć na proste pytania. Nad eksperymentem czuwał dr n. med. Krzysztof Czarnobilski. Jak brak snu wpłynął na motorykę i koordynację ruchów oraz logiczne myślenie dziewczyny?