Z powodu schorzenia żołądka jego ciało "samo się zjada". "Patrzę tylko, jak cierpi"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
Player.pl
Lee Baker, bohater programu "Nie do uwierzenia!"

Medycyna to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Dzięki jej postępowi ludzie cierpiący na rzadkie dolegliwości mają nadzieję na zmianę swojego losu. Tak było w przypadku Lee Bakera. Bohater programu "Nie do uwierzenia!" poddał się skomplikowanej operacji, by uniknąć całkowitego zaniku mięśni i tkanek. Skrajnie wychudzony mężczyzna przez lata nie mógł przyjmować stałych pokarmów, bo zapadł na gastroparezę. Skąd wzięła się u niego ta przypadłość? Jak to możliwe, że ciało 45-latka "samo się zjadało"?

Gastropareza - objawy

Lee Baker przez lata cieszył się dobrym zdrowiem i nie odmawiał sobie przyjemności w postaci treściwych potraw czy słodyczy. Mieszkaniec niewielkiej miejscowości wypoczynkowej Margate w Wielkiej Brytanii ważył 114 kilogramów i nic nie wskazywało na to, że będzie mierzył się z problemem skrajnego wychudzenia. Jego udręka zaczęła się w 2009 roku, kiedy lekarze stwierdzili u niego sarkoidozę. Narządy wewnętrzne mężczyzny zaczęły pokrywać się ziarniakami, dlatego niezwłocznie trzeba było wdrożyć terapię sterydami. Silne leki doprowadziły do poważnych powikłań, między innymi do cukrzycy typu II i błyskawicznej utraty wagi.

Bohater programu "Nie do uwierzenia!" wymiotował po każdym posiłku. W końcu przestał przyjmować stałe pokarmy, zastępując je wysokokalorycznymi koktajlami mlecznymi. W efekcie zrzucił ponad 60 kilogramów. Okazało się, że cierpi na gastroparezę, będącą skutkiem ubocznym leczenia sarkoidozy.

Zdrowie

Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)Dzień Dobry TVN
wideo 2/19

- Z mojego organizmu znika cały tłuszcz, a teraz zaczyna się zanik mięśni. Męczy mnie chodzenie, z trudem wdrapuję się po schodach. Choroba ma wpływ na wszystkie aspekty mojego życia - przyznał Lee Baker, a jego słowa natychmiast spotkały się z potwierdzeniem ze strony najbliższej rodziny.

- Została z niego sama skóra i kości. Trudno mi na to patrzeć (...). Nie ma energii. Nie robi tego, co wcześniej. Jest mu bardzo ciężko, ale stara się uśmiechać. Ta choroba jest naprawdę straszna. Nie mogę mu pomóc, patrzę tylko, jak cierpi - stwierdziła żona mężczyzny, Alice.

Gastropareza - leczenie

Lee Baker długo szukał eksperta, który podjąłby się leczenia rzadkiej choroby. W końcu trafił na cenionego chirurga gastrycznego, dr Sri Kadirkamanathana. Lekarz podjął decyzję o przeprowadzeniu operacji wszczepiania rozrusznika gastrycznego. Urządzenie zostało zaprogramowane tak, by wysyłać impulsy elektryczne do mięśni żołądka, łagodząc mdłości i powstrzymując wymioty. Dzięki niemu pacjenci cierpiący na gastroparezę mają szansę znowu zacząć jeść.

Okazało się, że zabieg przeprowadzony w szpitalu Broomfield w hrabstwie Essex odmienił życie 45-latka.

- Jest coraz lepiej. Jadam normalne posiłki, nie wymiotuję. Wyleczyłem się nawet z cukrzycy, tego się nie spodziewałem. Przez ostatnie dwa, trzy tygodnie przytyłem 10 kilogramów, czyli mamy postęp - zdradził bohater programu "Nie do uwierzenia!".

"Nie do uwierzenia!" - gdzie oglądać?

Misją twórców programu "Nie do uwierzenia!" jest poszukiwanie ludzi z rzadkimi anomaliami. Zdiagnozowana u Lee Bakera gastropareza to jedna z wielu chorób przedstawionych w popularnym formacie. Odcinki pięciu sezonów, a co za tym idzie o wiele więcej ciekawych przypadków medycznych, można zobaczyć w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: Player.pl

Źródło zdjęcia głównego: TLC

Pozostałe wiadomości