Psychologia

Dorosłe kobiety z fobią nastoletniej ciąży. "Mama mnie straszyła"

Psychologia

Autor:
Justyna
Piąsta
kobieta, która trzyma test ciążowy

Czy dorosłe kobiety mogą bać się nastoletniej ciąży? Choć początkowo to brzmi jak oksymoron, to jednak wiele pań boryka się właśnie z taką fobią. Kiedy były młode, straszono je, że jeśli zajdą w ciążę, to zawali im się świat i nie skończą szkoły, niczego nie osiągną. Dziś są już dorosłe, a jednak wciąż boją się, że zostaną mamami. Tak samo jak przed laty, gdy były nastolatkami. Jak sobie z tym poradzić?

Fobia nastoletniej ciąży

Wiele kobiet marzy o tym, by mieć dziecko. Czują silny instynkt macierzyński. Jednak jest też spore grono pań, które nie chcą zajść w ciążę i nie widzą siebie w roli mamy. Boją się tego. O swojej fobii nastoletniej ciąży opowiedziała nam 28-letnia Julita.

Gwiazdy o macierzyństwie

Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Miałam 17 lat, chodziłam do liceum i byłam od kilku miesięcy w związku. Pewnego razu spóźniał mi się okres. Zaniepokoiło mnie to, bo wcześniej miałam regularne miesiączki. Moje obawy potęgowało również to, że mama mnie straszyła ciążą. Czekałam na okres, a on nie nadchodził. Dzień, potem tydzień, potem dwa tygodnie. Codziennie budziłam się spocona, bo tak bardzo bałam się, że wpadłam. Ciągle płakałam, nie mogłam się na niczym skupić, do szkoły chodziłam z bólem brzucha. Bałam się powiedzieć mamie. Nie chciałam zrobić testu ciążowego.. Przerażało mnie, by stanąć prawdzie w oczy. Co ja bym zrobiła, gdybym na teście zobaczyła dwie kreski? - relacjonowała Julita.

Po dwóch tygodniach Julita zdobyła się na odwagę i postanowiła porozmawiać z mamą.

- To było okropne. Moja mama wpadła w szał, że jestem nieodpowiedzialna. Krzyczała, że moim obowiązkiem jest się uczyć, napisać maturę, pójść na studia. Że nie powinnam teraz interesować się chłopakami, a już tym bardziej uprawiać seks. Od razu pożałowałam, że jej o wszystkim powiedziałam. Z drugiej strony łudziłam się, że może mnie zrozumie i wesprze. Powie, że to nie jest koniec świata, że mi pomoże. Mama siłą zaprowadziła mnie do ginekologa. To była moja pierwsza wizyta. Lekarz mnie zbadał i okazało się, że nie jestem w ciąży. A opóźnienie miesiączki prawdopodobnie wynikało z tego, że bardzo stresowałam się egzaminami w szkole - wspominała 28-latka. - Po tej sytuacji mama zakazała mi spotykać z moim chłopakiem i przez to się rozstaliśmy. Dziś mam 28 lat i wciąż panicznie boję się zajść w ciążę. Tak samo, jak bałam się tego, gdy byłam 17-latką. Mimo że jestem w stałym związku, mam dobrą pracę, oszczędności i byłoby mnie stać na to, aby mieć dziecko i zapewnić mu godny byt, to i tak co miesiąc czekam, aż dostanę okres i będę mieć pewność, że i tym razem nie zostanę mamą - podsumowała nasza bohaterka.

Jak poradzić sobie ze strachem przed ciążą?

Psycholog Zuzanna Butryn w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl wyjaśniła, skąd u dorosłych kobiet bierze się ten paniczny strach przed zajściem w ciążę.

- Fobia nastoletniej ciąży może być podyktowana przekonaniami, które na przykład wynosimy z domu rodzinnego. Być może mama nas straszyła, że jesteśmy za młode na ciążę, że to nam zrujnuje życie i chłopak nas zostawi. Przyjrzałabym się temu, jakie ja mam przekonania, które mnie w tym trzymają. Jakie myśli, schematy, słowa uwewnętrzniłam sobie, idąc przez życie. A może wpływają na ten strach doświadczenia z przeszłości, jak to, że mama młodo zaszła w ciążę, została porzucona i mówiła nam przed laty, że jeśli postąpimy tak samo jak ona, to to będzie koniec świata - powiedziała Zuzanna Butryn.

Zdaniem psycholog dużym problemem jest brak edukacji seksualnej oraz to, że rodzice nie potrafią rozmawiać ze swoimi dziećmi o seksie.

- Rodzic zamiast straszyć dziecko ciążą, powinien konstruktywnie porozmawiać o antykoncepcji, o skutecznych sposobach zapobiegania ciąży, zachęcać córkę do wizyt u ginekologa. To się jednak rzadko zdarza, a później ja w gabinecie spotykam się z ludźmi, którzy są poturbowani przez los, przez swoich bliskich, nie są gotowi na rodzicielstwo. W przypadku fobii przed ciążą, jak w każdym zaburzeniu lękowym, pomocna będzie konsultacja z psychoterapeutą, żeby ustalić wewnętrzne i indywidualne czynniki, które powodują, że się boimy - stwierdziła ekspertka. - Musimy też rozróżnić, czy faktycznie jest to fobia przed ciążą, czy jednak my po prostu nie chcemy lub jeszcze nie jesteśmy gotowe na to, by mieć dziecko. Musi być jakiś czynnik, który wpływa na to, że się boimy, na przykład nie chcemy czegoś stracić, nie chcemy porzucić swoich planów. To jest jakiś deficyt na poziomie emocjonalnym. Jeśli mamy odpowiednie wsparcie, akceptujących rodziców i partnera, to ten strach nie powinien się przecież pojawiać - dodała Butryn.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Violeta Stoimenova/Getty Images

Pozostałe wiadomości