Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku po raz pierwszy od lat 90. wzrosła liczba martwych urodzeń oraz śmiertelność noworodków i niemowląt w Polsce. Co jest tego przyczyną? Eksperci wyjaśniają.
Polska. Śmiertelność noworodków i niemowląt rośnie
Według "Dziennika Gazety Prawnej" głównymi przyczynami tej sytuacji są pandemia COVID-19 oraz wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. zaostrzający prawo dotyczące aborcji. W konsekwencji na świat przychodzi więcej dzieci z wadami letalnymi, przez które umierają w ciągu pierwszego roku życia. Niektóre z nich umarły w dniu narodzin: wskaźnik wynosi 1,28 na tysiąc urodzeń. W 2020 r. było to 1,08, a w 2019 r. - 1,18. Liczba dzieci, które zmarły w 2021 r. przed ukończeniem pierwszego roku życia wynosi 1300, czyli, 3,9 promila.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Dziennik podkreśla, że "wskaźnik wciąż jest niższy niż 20 lat temu, ale pierwszy raz zaburza spadkową dynamikę i cofa Polskę o kilka lat w statystykach".
Zaostrzenie prawa aborcyjnego wpływa na liczbę martwych urodzeń
Z DGP rozmawiała dr hab. med. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka, która zwróciła uwagę, że "dane dotyczące umieralności dzieci nie tylko świadczą o rozwoju cywilizacyjnym państwa, lecz także są odbiciem jakości całej służby zdrowia. W ostatnich latach Polska systematycznie zbliżała się do średniej unijnej – wynoszącej 3,4 zgonu niemowląt na tysiąc urodzeń. W czołówce z najniższą umieralnością są: Estonia, Norwegia, Finlandia, które (w ostatnim dostępnym zestawieniu z 2020 r.) miały omawiany wskaźnik poniżej 1,5. Dla porównania Czechy od lat oscylują wokół wskaźnika 2,5, a Francja czy Niemcy – ok. 3". Podkreśliła również, że gdyby prawo aborcyjne nie zostało zaostrzone, wskaźnik byłby niższy, ponieważ dzięki przesłance embriopatologicznej część tych dzieci nie urodziłaby się i nie znalazła w statystykach.
Są dwie główne przyczyny śmierci noworodków: ciężkie wady wrodzone i skrajne wcześniactwo. Zgodnie z wcześniejszym prawem, wiele z tych wad stanowiło podstawę do przerwania ciąży.
Wpływ pandemii COVID-19 na śmiertelność noworodków i niemowląt
W przypadku wpływu pandemii COVID-19 na wzrost śmiertelności noworodków i niemowląt, eksperci zwracają uwagę na kilka czynników. Mowa przede wszystkim o gorszej w tym czasie opiece prenatalnej, a także wpływie koronawirusa i związanym z nim powikłań na stan zdrowia matek i dzieci.
Nie bez znaczenia pozostaje również systematyczne pogarszanie stanu zdrowia całej populacji, w tym rosnąca otyłość i inne choroby cywilizacyjne. Dodatkowo, według sondy wykonanej przez DGP w szpitalach rośnie również liczba poronień.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ukrainki szukają dostępu do aborcji. "Wzrasta liczba przypadków przemocy seksualnej"
- Koszmar matek bliźniąt z wadami letalnymi. "Życie drugiego z bliźniąt skazane jest na śmierć"
- Depresja urodzeniowa w Polsce. Statystyki GUS najgorsze od czasów II wojny
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto