Zaczyna się już w lutym. Alergicy powinni mieć się na baczności

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co teraz pyli? Kalendarz alergika na 2023 rok
Co teraz pyli? Kalendarz alergika na 2023 rok
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Wbrew obiegowej opinii, pylenie roślin wcale nie rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny. Alergicy mogą odczuwać nieprzyjemne objawy wcześniej - właśnie na przełomie lutego i marca. Dr Joanna Kuschill-Dziurda opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak zapobiec silnym skutkom uczulenia.

Sezon alergiczny

Już w lutym alergicy powinni zacząć uważać np. na pylącą leszczynę. Jak wskazała alergolog dr Joanna Kuschill-Dziurda, zdarza się nawet, że uczulenie może doskwierać już w styczniu. Jak odróżnić zatem czy mamy katar związany z przeziębieniem czy alergią?

- Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, czy nie swędzi nas nos, czy nie swędzą nas oczy, bo to są częste objawy, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z alergią. Faktycznie trudno jest na początku rozróżnić, to, co może nas dodatkowo skłaniać do tego, że pomyślimy o alergii, to jest kichanie. Bronimy się przed alergenem, nasza błona śluzowa w nosie chce tego alergenu się pozbyć - tłumaczyła ekspertka.

W przypadku przeziębienia katar może trwać około siedmiu dni i wydzielina staje się gęsta, a jeśli chodzi o alergię to będzie on trwał zdecydowanie dłużej i przybierze wodnistą formę.

Jak rozpoznać uczulenie?

Alergii mogą towarzyszyć różne objawy, które mogą wprowadzić nas w błąd. Można mieć na przykład podwyższoną temperaturę. Warto zainteresować się tym tematem, jeśli te same objawy pojawiają się systematycznie od wielu lat w tym samym okresie roku. Wówczas pomóc nam może alergolog. - Zrobi testy skórne bądź zleci badania krwi, zacznie się diagnostyka - powiedziała dr Joanna Kuschill-Dziurda.

Alergolog podkreśliła, że nie można bagatelizować żadnych objawów. Nieleczony nieżyt nosa jest w stanie zamienić się w astmę, przez co będziemy zmagać się z dusznościami.

- Jeśli jesteśmy uczuleni na trawę, a one pylą w maju, to tak naprawdę już osiem tygodni przed warto zacząć przyjmować leki przeciwhistaminowe, czyli te, które są nawet dostępne bez recepty. Warto przygotować organizm, żeby nie pojawiały się te objawy tak intensywnie w okresie pylenia - dodała.

Odczulanie lekarstwem na alergię?

Ryzyko rozwinięcia się alergii zmniejsza odczulanie, które można przyjąć w postaci zastrzyków lub doustnej. - Często jest tak, szczególnie przy alergiach krzyżowych, że też zmniejszamy ryzyko na to, że na owoce będziemy reagować. Warto to odczulanie rozważyć, bo to jest w alergologii takie główne leczenie przyczynowe - zaznaczyła alergolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości