Wbrew obiegowej opinii, pylenie roślin wcale nie rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny. Alergicy mogą odczuwać nieprzyjemne objawy wcześniej - właśnie na przełomie lutego i marca. Dr Joanna Kuschill-Dziurda opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak zapobiec silnym skutkom uczulenia.
Sezon alergiczny
Już w lutym alergicy powinni zacząć uważać np. na pylącą leszczynę. Jak wskazała alergolog dr Joanna Kuschill-Dziurda, zdarza się nawet, że uczulenie może doskwierać już w styczniu. Jak odróżnić zatem czy mamy katar związany z przeziębieniem czy alergią?
- Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, czy nie swędzi nas nos, czy nie swędzą nas oczy, bo to są częste objawy, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z alergią. Faktycznie trudno jest na początku rozróżnić, to, co może nas dodatkowo skłaniać do tego, że pomyślimy o alergii, to jest kichanie. Bronimy się przed alergenem, nasza błona śluzowa w nosie chce tego alergenu się pozbyć - tłumaczyła ekspertka.
W przypadku przeziębienia katar może trwać około siedmiu dni i wydzielina staje się gęsta, a jeśli chodzi o alergię to będzie on trwał zdecydowanie dłużej i przybierze wodnistą formę.
Jak rozpoznać uczulenie?
Alergii mogą towarzyszyć różne objawy, które mogą wprowadzić nas w błąd. Można mieć na przykład podwyższoną temperaturę. Warto zainteresować się tym tematem, jeśli te same objawy pojawiają się systematycznie od wielu lat w tym samym okresie roku. Wówczas pomóc nam może alergolog. - Zrobi testy skórne bądź zleci badania krwi, zacznie się diagnostyka - powiedziała dr Joanna Kuschill-Dziurda.
Alergolog podkreśliła, że nie można bagatelizować żadnych objawów. Nieleczony nieżyt nosa jest w stanie zamienić się w astmę, przez co będziemy zmagać się z dusznościami.
- Jeśli jesteśmy uczuleni na trawę, a one pylą w maju, to tak naprawdę już osiem tygodni przed warto zacząć przyjmować leki przeciwhistaminowe, czyli te, które są nawet dostępne bez recepty. Warto przygotować organizm, żeby nie pojawiały się te objawy tak intensywnie w okresie pylenia - dodała.
Odczulanie lekarstwem na alergię?
Ryzyko rozwinięcia się alergii zmniejsza odczulanie, które można przyjąć w postaci zastrzyków lub doustnej. - Często jest tak, szczególnie przy alergiach krzyżowych, że też zmniejszamy ryzyko na to, że na owoce będziemy reagować. Warto to odczulanie rozważyć, bo to jest w alergologii takie główne leczenie przyczynowe - zaznaczyła alergolog.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na czym polega dieta ketogeniczna? "Wywracamy piramidę żywieniową do góry nogami"
- Smog w Polsce - w najbliższym czasie może być coraz gorzej. Sprawdź radar na żywo - 19.02.2023
- Dlaczego wierzymy w pseudonaukowe bzdury? "Nie chcemy się do tego przyznać"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News