"Syropkowi rodzice" szturmują przedszkola. "Ojej, nie tak ślinka poleciała? Zaraz przejdzie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsze dni dzieci w przedszkolu
Pierwsze dni dzieci w przedszkolu
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Dzieci w wieku przedszkolnym, które pozostają w bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami i nie mają jeszcze odpowiednio wykształconej odporności, nieustannie borykają się z rozmaitymi chorobami. Ryzyko zakażenia może wzrosnąć przez nieodpowiednie zachowanie dorosłych. Przedszkola alarmują: "Nie przyprowadzaj przeziębionego dziecka do placówki", ale tzw. syropkowi rodzice omijają zalecenia szerokim łukiem.

"Syropkowi rodzice" - co to za zjawisko?

Zamiast wziąć urlop i zostać z dzieckiem w domu, zawożą przeziębionego malucha do przedszkola i podają mu przed wejściem do placówki syrop powstrzymujący kaszel. Następnie pozostawiają pociechę w gronie zdrowych kilkulatków i z prędkością światła opuszczają miejsce, by nauczyciele nie zdążyli zauważyć symptomów choroby syna bądź córki. Tak zachowują się klasyczni "syropkowi rodzice", o których w swoim artykule wspomniała redaktorka serwisu edziecko.pl Justyna Fiedoruk.

Autorka wymieniła zasłyszane w przedszkolnej szatni, zabawne, a zarazem zaskakujące i przerażające teksty "syropkowych rodziców", którzy próbują maskować przed innymi matkami oraz ojcami przeziębienie swojego dziecka.

- Ojej, nie tak ślinka poleciała? Zaraz przejdzie - miała powiedzieć mama chłopca z mokrym i świadczącym o rozwiniętej chorobie kaszlem. - Ej, ty, naśladowca! Naśladujesz Natalkę, jak kaszle, nie rób tak! - stwierdziła inna z matek, która próbowała wmówić, że kaszel jej pociechy to wyłącznie wynik zabawy.

Dlaczego rodzice zostawiają w przedszkolach chore dzieci?

Nie jest żadną tajemnicą, że wymienione wyżej przypadki zdarzają się w polskich realiach bardzo często. Co może być przyczyną tego, że rodzice wolą narażać zdrowie obcych dzieci (rówieśników z przedszkola własnej pociechy), niż zająć się swoim chorym maluchem w warunkach domowych? Zwykle problemem bywa strach lub niechęć przed złożeniem wniosku urlopowego w pracy oraz brak możliwości zorganizowania innej całodniowej opieki dla przeziębionego dziecka.

- Musiałam dociągnąć w pracy do końca tygodnia, nie chcieliśmy brać zwolnienia, był czwartek i zaczął się katar. Nie jestem z tego dumna, ale w samochodzie pod przedszkolem daliśmy córce sprej do nosa, aby przechodziła do placówki do końca tygodnia. Nic fajnego, ale wszyscy tak robią - wyjaśniła jedna z czytelniczek serwisu edziecko.pl.

- Moje dziecko miało kaszel, ale nie mogło nie pójść do przedszkola danego dnia. Samopoczucie miało dobre, wszystko było ok, tylko pokasływało. U nas w przedszkolu dzieci są odsyłane jak raz, dwa razy kaszlną. Przed wejściem do budynku, w samochodzie kazałam mężowi dać mu syrop przeciwkaszlowy - przyznała inna mama.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ekaterina Goncharova/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości