Gorące tematy

Rodzic nie musi już spać na podłodze w szpitalu. "Domy Ronalda McDonalda pozwalają całej rodzinie być razem"

Gorące tematy

Rodzic nie musi spać na podłodze w szpitalu
Rodzic nie musi spać na podłodze w szpitaluDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Fundacja Ronalda McDonalda stworzyła w Polsce dwa domy, w których mogą zamieszkać rodzice hospitalizowanych w pobliskiej placówce medycznej dzieci. Dzięki tej inicjatywie zaspokajana jest podstawowa potrzeba małych pacjentów, którzy pragną odczuwać bliskość i obecność członków rodziny, by tym samym zyskać dodatkowe siły do walki z chorobą. Jak wesprzeć budowę kolejnego Domu Ronalda McDonalda? W pierwszy weekend grudnia wystartuje specjalna akcja.

Fundacja Ronalda McDonalda buduje domy dla rodziców chorych dzieci

Dla maluchów, które zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi i wymagają długiej hospitalizacji, rozłąka z rodzicami może być najbardziej traumatycznym przeżyciem zmniejszającym szanse na powrót do pełni sił. Fundacja Ronalda McDonalda zadbała więc o to, by przebywający w szpitalach mali pacjenci nie musieli martwić się, jak często będą widywać się z najbliższymi członkami rodziny.

Matki i ojcowie chorych dzieci mogą zamieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie placówki medycznej, w jednym z dwóch dostępnych w Polsce Domów Ronalda McDonalda. Powstałe już budynki znajdują się w Warszawie i w Krakowie. Trzeci ma zostać wzniesiony na terenie Międzylesia.

- Przez okres swojego istnienia dom w Krakowie od 2015 roku gościł 582 rodziny, ten warszawski od zeszłego roku - już 280 rodzin - informuje w Dzień Dobry TVN wspierająca fundację Anna Dereszowska.

Aktorka podkreśla, że zakwaterowanie w Domu Ronalda McDonalda jest bezpłatne, a rodzice hospitalizowanych dzieci mogą w nim mieszkać aż do zakończenia procesu leczenia.

Budowa trzeciego Domu Ronalda McDonalda. Jak wesprzeć inicjatywę?

W Domach Ronalda McDonalda panuje wyjątkowa atmosfera. Rodzice hospitalizowanych dzieci mają możliwość, by w dogodnych warunkach ugotować dla swoich pociech obiad, zrobić pranie czy po prostu odpocząć. To namiastka normalności, która bardzo pozytywnie wpływa na proces leczenia małych pacjentów.

- Potrzeby dziecka, które dzisiaj bardzo dokładnie znamy, oparte są na fundamencie bliskości i więzi z najbliższymi. (...) Tutaj chodzi o to, aby proces hospitalizacji, jeśli jest wyzwaniem, bo choroba jest wyzwaniem, na pewno nie był dla dziecka traumą. Domy Ronalda McDonalda pozwalają całej rodzinie być razem - tłumaczy prezeska fundacji Katarzyna Rodziewicz.

Budowa kolejnego domu oraz utrzymanie poprzednich wiąże się jednak z wysokimi kosztami, dlatego realizatorzy tej inicjatywy proszą o pomoc. Idealną formą wsparcia będzie wzięcie udziału w akcji organizowanej w pierwsze dwa weekendy grudnia (3-4 grudnia i 10-11 grudnia) w restauracjach McDonald's.

- Z każdej porcji frytek, zarówno tej w zestawie, jak i solo, złotówka trafia na wsparcie Fundacji Ronalda McDonalda. Przyjemny sposób na pomaganie, do którego bardzo serdecznie zachęcamy - ogłasza Anna Dereszowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości