Bovska o płycie i problemach zdrowotnych. "Był taki moment, że już mi się odechciało chcieć"

Off the record: Bovska
Off the record: Bovska
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I 
Off the record: Ignacy
Off the record: Ignacy
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
Artur Rojek
Artur Rojek
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Off the record: Rosalie
Off the record: Rosalie
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
Natalia Grosiak
Natalia Grosiak
Daria ze Śląska
Daria ze Śląska
Rubens w cyklu "Off the record"
Rubens w cyklu "Off the record"
Off the record - Julia Rocka
Off the record - Julia Rocka
Sarsa - płyta Runostany
Sarsa - płyta Runostany
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
Luna - wywiad
Luna - wywiad
Premierowy koncert Martin Lange
Premierowy koncert Martin Lange
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_BEMY
OFFTHERECORD_BEMY
Alicja Szemplińska
Alicja Szemplińska
"Off the record" - Oskar Podolski
"Off the record" - Oskar Podolski
Off the Record - Julia Żugaj
Off the Record - Julia Żugaj
Bovska w marcu tego roku po blisko trzech latach przerwy powróciła z albumem "Dzika". Artystka poprzez muzykę poruszyła kwestie kobiecości, wewnętrznej akceptacji i cierpienia. Po raz pierwszy otworzyła się na temat, który dla wielu kobiet wciąż jest tematem tabu – bezpłodność. Wokalistka bowiem od siedmiu lat stara się o dziecko, poddając się zabiegom in vitro. W "Off the record" opowiedziała o proces przemiany, jaki przeszła w ostatnich latach, o poczuciu niesprawiedliwości, wyzwoleniu, pasjach i planach na najbliższe miesiące. Co dla artystki jest największym prezentem?

Dzika Bovska i jej nowa płyta

Bovska zadebiutowała w 2016 roku z albumem "Kaktus". Singiel o tym samym tytule bardzo szybko stał się radiowym hitem. Zaledwie rok później album otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Kolejny był "Pysk", "Kęsy" i wydana w 2020 roku "Sorrento". Po trzech latach przerwy Magda przedstawiła fanom album "Dzika", płytę przepełnioną kobiecością i ważnymi dla kobiet tematami. Jak sama przyznała, wraz z tym krążkiem wróciła odmieniona.

- Miałam trudny czas przewartościowania sobie życia, bo ten brak koncertów, które są dla mnie bardzo ważne, spowodował, że musiałam zredefiniować siebie na nowo (…) Chciałam, żeby proces pisania płyty był procesem mojego rozwoju. Był taki moment w pandemii, że już mi się odechciało chcieć. Trochę się tym zestresowałam i postanowiłam poszukać jakiegoś rozwiązania. Trafiłam na "Czułą przewodniczkę". Tekst i książki stały się dla mnie drogą samorozwoju i odzyskiwania kontaktu z sobą samą. Potem stwierdziłam, że zagubiłam dziką stronę swojej natury, która jest odpowiedzialna za twórczość – powiedziała.

Jaka jest dziś dzika Bovska?

- Chyba więcej wie o sobie, bardziej siebie lubi. Ja dość precyzyjnie określiłam ją w płycie "Dzika". Tak mi się wydaje. To był mój piąty album i czuje się coraz bardziej sprawna w określaniu tego świata. To zawsze jest dla mnie ekscytujące. Doszedł element dzikości, który zawsze w sobie miałam, ale może pierwszy raz odważyłam się go pokazać – wyjaśniła.

Przełomowy singiel "Wielka cisza"

Na płycie znalazła się piosenka "Wielka cisza" do której powstał poruszający teledysk. Choć singiel ma uniwersalne przesłanie, dla Bovskiej nabiera szczególnego znaczenia. Opowiada o nadziei, zwątpieniu i cierpieniu. O temacie, o którym tak mało mówimy… bo się boimy, bo się ukrywamy. Artystka postanowiła wyjść z cienia i głośnio wyśpiewać problemy, z którymi mierzy się wiele kobiet w Polsce i na świecie. Wokalistka zdradziła, jakie emocje towarzyszą kobiecie, która jednocześnie zmaga się z marzeniami o macierzyństwie i z niepłodnością.

- Teledysk opowiada o tym, czym jest niepłodność, in vitro oraz jakie to są emocje i uczucia, które temu towarzyszą. Procesem mojej przemiany jest m.in. to, że ja się strasznie wkurzyłam i stwierdziłam, że ja nie chce, żeby to był temat tabu, bo mnie to męczy i chciałam o tym powiedzieć. Chciałam powiedzieć, że mnie też to dotyczy, bo to jest też ważnym elementem moich emocji, które odzwierciedlam w piosenkach. Wyzwolenie się z tego tabu sprawiło, że ja się też lepiej czuje – powiedziała artystka.

Jak przyznała, przez długi czas sama traktowała ten temat jak tabu. Wyśpiewanie problemów podziałało wyzwalająco i terapeutycznie.

- Żyjemy w takiej kulturze, że jak coś jest trudne to lepiej zostawiać to za zamkniętymi drzwiami i jakoś samemu sobie z tym poradzić. Mi się wydaje, że dużo łatwiej sobie poradzić z innymi ludźmi. Mówiąc o takich trudnych rzeczach, wystawiamy się na ryzyko, że ktoś będzie wyrażał opinię na temat, a ten temat bywa kontrowersyjny.(…) Mam szczerą nadzieję, że to się zmieni. Ja musiałam się odsunąć od kościoła, bo był to wewnętrzny dysonans. Z drugiej strony ten teledysk został tak stworzony, żeby nie polaryzować. Zależało mi na tym, żeby skupić się na problemach jednostki. A ten problem dotyka 1,5 miliona ludzi, nie wybiera tylko tych niegrzecznych – powiedziała.

"Nic nie rozumiem, bo za dużo czuję" – śpiewa Bovska w utworze.

- Na maksa czułam poczucie niesprawiedliwości. Każda choroba to pytanie "Ej, dlaczego ja to mam, dlaczego na mnie trafiło", a z drugiej strony to myślenie nic dobrego nie przynosi – dodała.

Artystka od siedmiu lat stara się o dziecko, proces ten wciąż się nie zakończył tak, jakby tego oczekiwała. Na pytanie, czego nauczyły ją ostatnie lata, odpowiedziała:

- Nauczyłam się jednej rzeczy – może nam się wydawać, że kontrolujemy swoje życie, a prawda jest taka, że bardzo wielu rzeczy nie mamy pod kontrolą i nie mamy na nie wpływu. Zmieniło się moje podejście do życia. Ta chęć bycia rodzicem to jest coś, na co nie możemy mieć wpływu, tak samo nie możemy mieć wpływu, że na coś zachorujemy. Rzeczywiście cały czas balansuję między planowaniem i kontrolą a odpuszczaniem. I ostatnie trzy lata były lekcją odpuszczania.

Bovska – artystka wielu talentów

Nie każdy wie, że Bovska oprócz śpiewania, ma swoją drugą działkę, którą równie mocno kocha. W wolnym czasie, między koncertami a nagrywaniem płyty maluje. Nie bez przyczyny spotkaliśmy się w jej pracowni, która podzielona jest na dwie części – muzyczną i plastyczną. Jak gwiazda dwa skrajnie inne, a jednak podobne światy?

- Te światy mają wspólne cechy, łączę je, bo są przeciwwagą. Sprawiają, że mam lepszy balans. Zawsze wszyscy mi mówili, że tak się nie da, a jednak okazało się, że można tak sobie żyć i tak się realizować. To się przeplata. Moje obrazy biorą się często z piosenek, jest to więc połączone merytorycznie – dodała.

Artystka fantastycznie radzi sobie także z tańcem, improwizacją i wyrażaniem emocji przed kamerą. Na pytanie, czy nie myślała kiedyś, by iść w kierunku aktorstwa, odpowiedziała:

- Czekam na propozycję, jakiejś roli (śmiech) nie myślałam, by się zajmować tym zawodowo, to jest takie hobby. Prawda jest taka, że ja bardzo dużo tańczyłam i cały czas uprawiam tę dziedzinę, ale jestem aktorką amatorką i uczę cały czas w każdym swoim projekcie i wyzwaniu, jakim są teledyski. Szczerze mówić to mnie kreci, bo bardzo kocham plany zdjęciowe i bycie w filmie, więc nie wiem, może kiedyś coś, kto to wie - wyjaśniła.

Magdalena wykłada również na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Jaką jest wykładowczynią?

- Wymagam obecności i jasno stawiam granice. Jestem może surowa, ale miła. Prowadzę zajęcia z kompozycji ruchu. Tych rzeczy trzeba doświadczyć. Mam potrzebę, by mówić moim studentom, o co chodzi i bardziej inspirować do tego, by sami eksplorowali - dodała

Bovska – największym prezentem jest dla mnie…

Sezon wiosenno-letni to dla artystów intensywny czas pracy. Koncerty, festiwale i muzyczne projekty wciągają na dobre. Gdzie będzie można zobaczyć Bovską?

- Będę dużo jeździć przede wszystkim festiwal Lekkie Brzmienia. Pojawię się też w specjalnym projekcie: "Babie lato", zagramy w ośmiu miastach ze składem babskim. Powoli ogłaszamy też jesienną trasę.

Na koniec Magdalena zdradziła, co najbardziej ceni w twórczości i jaki prezent jest dla niej najcenniejszy.

- Dla mnie to jest największe wyróżnienie, gdy ludzie postanawiają poświęcić swój czas i pieniądze, kupić bilet i przyjść na mój koncert. To jest dla mnie największy prezent, jaki ktoś, kto ceni moją twórczość, może mi zrobić i bardzo do tego zachęcam - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas