Kupowanie leków przez internet. Czy to bezpieczne?
Rynek obrotu lekami w internecie jest ogromny. Główny Inspektor Farmaceutyczny ma świadomość, że skontrolowanie go to karkołomne zajęcie, dlatego instytucja postanowiła nawiązać współpracę z jedną z największych platform sprzedażowych Allegro i wspólnie edukować zarówno sprzedających, jak i kupujących.
– To pierwszy krok do zwiększenia nadzoru nad sprzedażą leków w internecie. [...] Jako konsumenci musimy mieć jednak świadomość, że sprzedaż produktów leczniczych w internecie jest dozwolona tylko i wyłącznie w przypadku apteki internetowej lub punktu aptecznego, które spełnią określone wymagania – powiedziała cytowana przez Radio Zet Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Działania GIF mają uświadomić, że kupienie leku z niewiadomego źródła wiąże się z ogromnym ryzykiem. Farmaceutyk może być sfałszowanym, a przyjęcie takiego środka jest bardzo niebezpieczne i groźne dla zdrowia. - Trzeba o tym pamiętać, ilekroć sięga się po leki dostępne w sprzedaży internetowej. Duża odpowiedzialność spoczywa też na platformach oferujących produkty lecznicze. Nie są do tego uprawnione, ale nieuczciwi sprzedawcy często wykorzystują nieświadomość konsumentów. Jeśli mówimy o lekach, osoba kupująca przestaje być konsumentem i staje się pacjentem – tłumaczyła Ewa Krajewska.
Jak kupować leki przez internet?
GIF zapowiada blokadę nielegalnych ofert sprzedaży leków, będzie również sprawdzał, czy przestrzegany jest zakaz reklamy produktów leczniczych. Warto dodać, że Allegro, które współpracuje na tym polu z instytucją, już wprowadziło mechanizm, który zapobiega wystawianiu ofert sprzedaży leków. System nieustannie analizuje oferty, jeśli wykryje nieprawidłowości, czyli sprzedaż środka, który znajduje się Rejestrze Produktów Leczniczych, natychmiast blokuje ogłoszenie. Tylko do w tym roku zablokował ponad 88 tysięcy ofert.
Główny Inspektor Farmaceutyczny chce, aby podobne rozwiązania wprowadziły inne platformy. - Pacjent, który nie otrzyma nielegalnej oferty sprzedaży leku, nie kupi go i nie narazi swojego zdrowia, a niekiedy życia - powiedziała cytowana przez Radio Zet Ewa Krajewska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ten rak atakuje głównie mężczyzn. Na szczęście w prosty sposób można go uniknąć
- Naukowcy odkryli tzw. przekąskę ćwiczeniową. Ta metoda niweluje skutki siedzącego trybu życia
- "Polacy mają tendencje do tego, by przegrzewać". Ile stopni powinno być w poszczególnych pokojach?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Radio Zet
Źródło zdjęcia głównego: Sigrid Gombert/Getty Images