Naukowcy odkryli tzw. przekąskę ćwiczeniową. Ta metoda niweluje skutki siedzącego trybu życia

Ile minut dziennie należy chodzić, by zniwelować skutki siedzącego trybu życia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak się przełamać i zacząć ćwiczyć?
Jak się przełamać i zacząć ćwiczyć?
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Siedzący tryb życia jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ utrudnia przepływ krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca oraz cukrzycy typu 2. Ile minut dziennie powinniśmy chodzić, by pozbyć się tych negatywnych dla naszego samopoczucia skutków braku aktywności? Naukowcy znaleźli rozwiązanie.

Aktywność fizyczna a siedzący tryb życia - ile minut dziennie chodzić?

Na łamach czasopisma "The British Journal of Sports Medicine" opublikowano wyniki najnowszego badania dotyczącego wpływu określonej czasowo dawki umiarkowanej aktywności fizycznej podejmowanej przez osoby prowadzące siedzący tryb życia. W trwającym dwa lata eksperymencie udział wzięło 12 tysięcy osób powyżej 50. roku życia, które cyklicznie (przez cztery dni w tygodniu i 10 godzin w ciągu doby) nosiły urządzenie mierzące ich ruch.

Naukowcy w ten sposób odkryli, że siedzenie przez ponad 12 godzin dziennie w porównaniu z ośmioma godzinami zwiększa ryzyko śmierci o 38%, ale spostrzeżenia te dotyczyły wyłącznie tych osób, które dziennie wykonywały mniej niż 22 minuty umiarkowanej lub rygorystycznej aktywności. Z obserwacji badaczy wynika więc, że szkodom powstałym na skutek długotrwałego siedzenia może przeciwdziałać już nawet 150 minut aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Do tych pożądanych form ruchu zalicza się również zwykłe chodzenie.

- To właśnie jest najpiękniejsze, że mówimy o czynnościach, które powodują, że oddychasz nieco ciężej, takich jak szybki marsz, praca w ogrodzie czy wchodzenie na wzgórze. Wystarczy tylko 20 minut dziennie, co oznacza mały, 10-minutowy spacer dwa razy dziennie - na przykład wyskoczenie z autobusu jeden przystanek przed faktycznym miejscem docelowym do pracy, a następnie powrót autobusem do domu i wyskoczenie o jeden przystanek wcześniej - wyjaśnia autor badania Edvard Sagelv, naukowiec z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego

"Przekąski ćwiczeniowe" - na czym polegają?

Odkryciem naukowców, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na łamach czasopisma "The British Journal of Sports Medicine", są także tzw. przekąski ćwiczeniowe, czyli bardzo krótkie, nawet jednominutowe formy ćwiczeń, które powtarzane wielokrotnie podczas dnia dają zadowalający efekt.

- Zbadaliśmy skumulowany czas w minutach przy intensywności lekkiej, umiarkowanej i energicznej, co w praktyce oznacza, że ​​liczy się "każda minuta". Nowo wydane wytyczne (WHO) sugerują, że aktywność fizyczną można kumulować w małych seriach (takich jak chodzenie po schodach) w ciągu dnia - tłumaczy Ulf Ekelund, profesor na wydziale medycyny sportowej w Norweskiej Szkole Nauk o Sporcie w Oslo.

Zaintrygowany pomysłem wdrożenia w życie "krótkich okresów aktywności sumujących się do zalecanych ilości" jest również ekspert medycyny sportowej doktor Matthew Darnell. - Naprawdę podoba mi się to określenie "przekąski ćwiczeniowe". Mogłoby to być tak proste jak spacer wokół bloku dwa razy dziennie. Te małe przekąski sumują się z czasem - zauważa specjalista.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości