Nocne pobudki nie są niczym nadzwyczajnym i przytrafiają się każdemu, częściej lub rzadziej. Przyczyn może być tak dużo, jak wielu jest ludzi. Niepokojące może być jednak wybudzanie się zawsze o tej samej godzinie – może świadczyć o pewnego rodzaju problemach zdrowotnych. Jeśli więc przyczyna pobudek nie jest możliwa do ustalenia, a przerwy w śnie zdarzają się regularnie, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Konieczne może okazać się przeprowadzenie badań lekarskich.
Czym wytłumaczyć budzenie się o 3 w nocy?
Kłopoty ze snem miewają zarówno dzieci, jak i dorośli. Przyczyn zaburzeń snu upatruje się w czynnikach fizjologicznych, jednak równie często odpowiadają za nie emocje i stres. Za budzenie się w nocy mogą więc odpowiadać różnego rodzaju schorzenia, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów, zaburzenia trawienia czy niedobory witamin i minerałów. Na problemy ze snem narażone są szczególnie osoby starsze, kobiety przechodzące menopauzę, pacjenci z depresją i cierpiący na niektóre choroby psychiczne.
Najczęstsze choroby, które wywołują zaburzenia rytmu snu, to:
- problemy z sercem,
- choroby nerek i częstomocz,
- bezdech,
- astma,
- choroba niespokojnych nóg.
Kłopoty z przespaniem nocy mogą dotyczyć również osób z nadczynnością tarczycy i kobiet w ciąży. Bezsenności nie można bagatelizować, ponieważ długotrwałe problemy z przespaniem całej nocy mogą skutkować rozwojem stanów lękowych, depresji, a nawet prowadzić do zaburzeń pracy układu pokarmowego czy zakłóceń pracy serca. Co ciekawe, problemy ze snem dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn, a także osób wrażliwych, zamartwiających się, reagujących emocjonalnie na wydarzenia i kłopoty.
Chińczycy wierzą, że zakłócenia rytmu snu oznaczają pewnego rodzaju kłopoty organizmu. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy następuje przebudzenie, a dokładniej: o której godzinie. Sen podzielony jest na kolejne, następujące po sobie fazy, podczas których w organizmie zachodzą konkretne zmiany. Według wyznawanej przez nich teorii budzenie się o danej godzinie może świadczyć o problemach z jednym z narządów.
Trzeba pamiętać, że sięganie po tabletki nasenne nie leczy problemów ze snem, jest jedynie środkiem działającym doraźnie, przez pewien czas. Ratunkiem może okazać się zmiana trybu życia, nawyków, aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach konieczne może być wsparcie specjalisty, wykonanie badań, czasem pomoc terapeuty.
Przyczyny nocnych pobudek, czyli dlaczego budzę się o 3 w nocy?
Przyczyny budzenia się w nocy mogą być błahe i możliwe do szybkiego wyeliminowania. Niezmiernie istotny jest komfort snu, miejsce, warunki, w jakich się odpoczywa, nie bez znaczenia jest też fakt, czy dzień był udany, czy stresujący, czy wydarzyło się coś złego.
Wśród najczęstszych i prozaicznych przyczyn kłopotów ze snem wymienia się:
- wysoką temperaturę,
- hałas,
- niewygodne łóżko,
- zbyt późno spożyty i zbyt kaloryczny posiłek,
- spożycie alkoholu lub kofeiny o późnej godzinie,
- oglądanie telewizji lub wpatrywanie się w ekran telefonu przed snem,
- stres, depresja, stany lękowe, przeciążenie emocjonalne, nadmiar obowiązków,
- parcie na pęcherz,
- sezonowa infekcja, katar, problemy z oddychaniem, niedrożny nos, kaszel.
Sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych, a jej niezaspokojenie rzutuje na samopoczucie i aktywność w ciągu dnia. Zaburzenia snu zostały sklasyfikowane, a główny podział pozwala wyróżnić bezsenność pierwotną i wtórną. Wśród zaburzeń pierwotnych wyróżnia się dyssomnie, które polegają na nieprawidłowej ilości snu – może on trwać za krótko lub za długo, ale także jego jakość może być gorsza, co objawia się zaburzeniami jego rytmu (wybudzenia). Parasomnia to zjawisko polegające jedynie na zaburzeniach jakości snu – trwa on odpowiednio długo, jednak pojawiają się koszmary senne, lunatykowanie.
Jak zapobiegać budzeniu się o 3 w nocy?
Jeśli pobudki zdarzają się często, regularnie i zazwyczaj o tej samej godzinie, warto skonsultować się ze specjalistą, przeprowadzić podstawowe badania i wykluczyć różne schorzenia. Aby poprawić jakość snu, należy zadbać o właściwą, lekkostrawną dietę, ostatni posiłek spożywać przynajmniej 3 godziny przed snem.
Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dawka ruchu, ograniczenie używek, zrelaksowanie się przed snem. Warto także zwrócić uwagę na przyjmowane leki, niektóre mogą bowiem prowadzić do bezsenności. Istotna jest sama higiena snu – potrzebne jest wygodne łóżko, temperatura w sypialni nie powinna być zbyt wysoka, a wilgotność zbyt mała. Przed snem dobrze jest wywietrzyć pokój, wyciszyć dźwięki, wziąć ciepłą kąpiel.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poradzić sobie z wybudzaniem w środku nocy? Poznaj wskazówki specjalisty
- Dlaczego po przespanej nocy budzimy się zmęczeni? Naukowcy wymieniają 8 powodów
- Dlaczego nie mogę zasnąć? Psychiatra: "Leżenie i patrzenie w sufit jest najgorszą strategią"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/Getty Images