Kawy nie wolno pić na czczo - mit
W wielu przekazach medialnych można usłyszeć, że wypicie kawy na pusty żołądek nie jest odpowiednim posunięciem. Według dietetyk Marty Jachym-Raczyńskiej przestrzeganie przed spożywaniem kofeiny na czczo można w większości przypadków włożyć między bajki.
- Osobom zdrowym ona nie szkodzi. Oczywiście osoby, które mają jakiekolwiek problemy ze strony układu pokarmowego czy właśnie wrzody, refluks, czy też jakąś nadwrażliwość w obszarze jelit, tutaj absolutnie tej kawy na czczo nie wolno pić, ale dla osób zdrowych kawa na czczo jest generalnie bezpieczna - zaznacza ekspertka.
Kawa rozpuszczalna jest niezdrowa - mit
Kolejnym mitem, który Marta Jachym-Raczyńska próbuje obalić w materiale Dzień Dobry TVN, jest przeświadczenie o szkodliwości kawy rozpuszczalnej.
- Słyszałam, że niektórzy porównują taką rozpuszczalną do zupki chińskiej, że jest taka przetworzona. To jest całkowity mit. Jedyną taką rzeczą, którą warto pamiętać, pijąc rozpuszczalną, jest to, że ona ma więcej kofeiny w filiżance niż taka normalna kawa z ziaren zmielonych - zaznacza specjalistka.
Kawa wypłukuje magnez - mit
Panuje powszechne przekonanie, że wypicie kilku filiżanek kawy dziennie prowadzi do utraty magnezu. Stwierdzenie to, choć po części prawdziwe, wprowadza miłośników tego napoju w błąd, ponieważ utracony w ten sposób magnez wynosi tylko około 4 miligramy.
- Kawa jest źródłem magnezu i np. jedna filiżanka kawy dostarcza nam tego magnezu około 10 miligramów, a espresso może nam go dostarczać nawet 25 miligramów - tłumaczy Marta Jachym-Raczyńska.
Tylko jedna kawa dziennie - mit
Utarło się, że osoby starsze powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania kofeiny z obawy przed podniesieniem ciśnienia tętniczego. Dietetyk Marta Jachym-Raczyńska nie zgadza się jednak z tą tezą.
- Picie kawy generalnie powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego, ale warto tutaj zaznaczyć kilka kwestii. Przede wszystkim dzieje się to wtedy, kiedy pijemy kawę regularnie, więc nawet jeśli jest to osoba starsza, która już ma stwierdzone nadciśnienie, ona nadal może pić kawę, tylko mniej. Dwie filiżanki kawy będą bezpieczne i będą wpływały na obniżanie tego ciśnienia. Dla osób zdrowych 3-4 filiżanki mogą przed tym nadciśnieniem chronić - twierdzi specjalistka.
Według trenera Pawła Raczyńskiego regularne picie kawy nie prowadzi też wcale do odwodnienia. - Pamiętajmy, że kawa sama w sobie jest również napojem. My ten płyn, ten napój również wliczamy do dobowego spożycia wody de facto, bo w dużej mierze jest to też woda. Jeżeli nie przekraczamy tych 400 miligramów kofeiny dziennie, co odpowiada 4-5 filiżankom, to naprawdę ten proces diuretyczny, czyli odwadaniający, moczopędny praktycznie nie zachodzi - wyjaśnia ekspert.
Kawa pomaga zrobić lepszy trening - prawda
Trener Paweł Raczyński w materiale Dzień Dobry TVN zwrócił uwagę na mało znane właściwości kawy, które okazują się pomoce w procesie odchudzania.
- Kawa pomaga w treningu na dwa sposoby. Ona nas pozytywnie pobudzi, czyli troszeczkę sprawi, że z większą ochotą podejdziemy do tego wysiłku. A druga sprawa, o której też warto pamiętać, to jeżeli chcemy zadbać o linię, chcemy troszeczkę schudnąć, zredukować masę ciała, kawa będzie również nasilać wydzielanie adrenaliny w naszym ciele i ta adrenalina pomaga bardzo w treningu redukującym masę ciała, ponieważ zwyczajnie pomaga rozbijać wiązania tłuszczowe i efektywniej spalać tkankę tłuszczową - tłumaczy specjalista.
Więcej na temat kawy i przygotowanych z jej dodatkiem dań przeczytasz TUTAJ.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Prawda i mit o byciu fit". Przepisy na powrót do formy po wakacjach
- Co zrobić, kiedy mimo diety waga nie spada? "Kalorie liczą się w setkach i to w kilkadziesiąt sekund"
- Postawiła na codzienną aktywność fizyczną. "To jest prawie 7 500 kroków więcej"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN