Dzięki lekarzom z Lublina i wszczepieniu specjalnej soczewki, 91-letnia pacjentka odzyskała wzrok. Kobieta zmagała się zaćmą oraz zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). To pierwszy tego rodzaju zabieg w naszej części Europy.
Warto stosować zasadę "20/20/20".
Tego typu sztuczne organy są przyszłością transplantologii.
To schorzenie może dotyczyć każdego z nas.
Naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii dokonali niemożliwego. Badacze wstrzyknęli niewidomej osobie geny wodorostów, dzięki czemu częściowo odzyskała ona wzrok. Lekarze zapowiedzieli już, że taki zabieg przejdą kolejni pacjenci.
Achromatopsja to choroba wzroku, która sprawia, że pacjenci nie rozpoznają barw. Schorzenie diagnozowane jest bardzo rzadko. W Polsce zmaga się z nim zaledwie kilkadziesiąt osób. Jak wygląda życie z tą chorobą? Czy można ją wyleczyć? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Ryńską, która choruje na achromatopsję oraz dr. Piotrem Woźniakiem, okulistą.
O nowoczesnych metodach leczenia wad wzroku rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z doktorem Tomaszem Goździewiczem, specjalistą chorób oczu. Co oferuje nam nowoczesna okulistyka? Czy każdą wadę wzroku można skorygować? Ile trwa taki zabieg? Badaniu wzroku postanowił się poddać nawet Andrzej Sołtysik...
Jak się okazuje, 20 proc. dzieci do 14. roku życia wymagają konsultacji okulistycznej, a 30 proc. uczniów od 6. do 15. roku życia ma wady wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z oczami? O jakie chorobie świadczy biały kolor źrenicy? Czy zez powyżej 3. miesiąca życia jest objawem patologicznym? Jakie wady wzroku obserwuje się u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN okulistka Monika Dzięgielewska.