Spanie w soczewkach kontaktowych. Poradnik zdrowych oczu

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Moment RFGuido Mieth/Getty Images

Spanie w soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym może prowadzić do poważnych stanów zapalnych oczu, np. zapalenia rogówki. Powinno się zdejmować nawet soczewki nocne. Szkła kontaktowe męczą i podrażniają oczy. Pielęgnacja szkieł kontaktowych jest ważna dla zdrowia i higieny wzroku.

Spanie w soczewkach kontaktowych może prowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia i przesuszenia oczu. O ile przypadkowa godzinna drzemka nie przyczyni się do poważnych konsekwencji, tak notoryczne spanie w szkłach kontaktowych może wiązać się nawet z zapaleniem rogówki. Warto pamiętać, iż soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym nie powinno się nosić dłużej niż 14 godzin. Bardzo ważne jest, by regularnie dać oczom odpocząć i sięgać po okulary korekcyjne. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu (np. kierowcy) zmuszone są do dłuższego stosowania soczewek, powinny sięgnąć po produkt przeznaczony do noszenia w trybie nocnym i dziennym (tzw. night and day).

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Zarówno spanie w soczewkach miesięcznych, jak i jednodniowych może poważnie szkodzić oczom. Do prawidłowej pracy rogówki niezbędny jest m.in. tlen. Chociaż producenci oferują coraz nowocześniejsze i oddychające soczewki, tak nadal stanowią one barierę w swobodnym przepływie powietrza do oka. Zmniejszona ilość tlenu prowadzi do zmęczenia, przekrwienia, powikłań związanych z jakością widzenia, a nawet poważnych stanów zapalnych rogówki, które mogą pogorszyć wzrok. Większość osób korzysta ze standardowych soczewek przeznaczonych do trybu dziennego. Oznacza to, że po minimum 14 godzinach powinny być zdjęte z oczu. Ich dłuższe pozostawienie objawia się pogorszeniem jakości widzenia, zaczerwienieniem oczu, pieczeniem, suchością i szarzeniem białka oka. Istnieją jednak soczewki przeznaczone również do noszenia w trybie nocnym. Materiał, z którego powstały, wykazuje o wiele większą przepuszczalność tlenu, co pozwala na możliwość ich noszenia przez wiele godzin, nawet w nocy. Czy to oznacza, że można zasnąć w soczewkach typu night and day? Ich silikonowo-hydrożelowa struktura pozwala na drzemkę i sen, ale nie codziennie. Warto pamiętać, że nawet najdoskonalsza forma soczewek nadal nie gwarantuje pełnej 100 proc. oddychalności dla oczu. Tym bardziej wskazany jest odpoczynek nie tylko podczas nocy, lecz także w dzień.

Sen w soczewkach – konsekwencje

Wielu osobom zaśnięcie w soczewkach kojarzy się jedynie z suchością i lekkim podrażnieniem oczu. Tymczasem konsekwencje mogą być bardziej poważne. Znaczenie ma tutaj nie tylko ograniczona "oddychalność" oczu, lecz także brak dostatecznej i właściwej higieny oczu i soczewek.

Jakie są konsekwencje zasypiania w soczewkach kontaktowych?

 • Stan zapalny rogówki, który nieleczony prowadzi do powstawania blizn wpływających na jakość widzenia. Zaawansowane zakażenie rogówki może spowodować nawet trwałe uszkodzenie wzroku.
 • Infekcje bakteryjne i grzybicze wynikające z nieprawidłowej higieny soczewek.
 • Wysuszenie oczu i pękanie naczyń krwionośnych wewnątrz oka.
 • Opuchliznę oczu z sączącą się ropą.

Nie należy lekceważyć żadnego z tych objawów i natychmiast skonsultować się z okulistą. Wieczorem soczewki warto zamienić na okulary korekcyjne, które pozwolą oczom odpocząć, a dodatkowo zmniejszają ryzyko zakażeń i przypadkowego zaśnięcia w szkłach kontaktowych.

Co zrobić w przypadku drzemki w soczewkach?

Drzemka lub sen w soczewkach zwykle prowadzi do wysuszenia oka. Nadmierna suchość utrudnia z kolei zdjęcie szkła kontaktowego, które bardzo mocno przykleja się do oka. Nigdy nie należy ściągać soczewek na siłę. Pomocne będą mocno nawilżające krople do oczu, które należy obficie zaaplikować i chwilę odczekać. Jeśli wystąpi zaczerwienienie lub silne podrażnienie oczu z widocznie pękniętymi naczynkami krwionośnymi, należy również sięgnąć po krople i w tym dniu soczewki zamienić na okulary korekcyjne. Warto dać oczom odpocząć kilka dni. Jeśli podrażnieniu towarzyszy ból, wskazana jest wizyta u okulisty.

Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe i oczy?

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych przyczynia się do dobrej jakości widzenia, a ponadto chroni oczy przed rozwojem stanów zapalnych. Kluczowe jest odpowiednie czyszczenie soczewek.

 • Przed wyjęciem soczewek z oczu lub ich włożeniem należy umyć ręce.
 • Pojemnik, w którym przechowujemy soczewki, powinien być codziennie czyszczony przeznaczonym do tego płynem. Nie należy go myć wodą, a tym bardziej zwykłym detergentem.
 • Soczewkę czyścimy, umieszczając ją w zagłębieniu dłoni, a następnie aplikując kilka kropel płynu do dezynfekcji. Mokrą soczewkę delikatnie pocieramy po obu stronach, wykonując okrężne ruchy. Następnie ponownie opłukujemy szkło, by oczyścić je z zanieczyszczeń.
 • Tak wyczyszczoną soczewkę możemy umieścić w pojemniku.
 • Płyn należy wymieniać codziennie przed włożeniem do niego oczyszczonych soczewek.
 • Szkieł kontaktowych nie powinno się wkładać do pojemnika bezpośrednio po wyjęciu z oczu.
 • Pojemnik na soczewki należy wymieniać przynajmniej co 3 miesiące.

Zobacz wideo: Operacje, które przywracają wzrok

Zobacz też:

Jak dobrać oprawki okularów?

Jak sok z cebuli działa na włosy?

Ty też możesz być "wiedźmą". Potrzebujesz tylko ziół

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF