Czy dieta wegetariańska szkodzi kościom? Badacze to sprawdzili

osoba, która trzyma talerz ze zdrowym jedzeniem
Czy dieta wegetariańska szkodzi kościom?
Źródło: F.J. Jimenez/Getty Images
Dieta wegetariańska uchodzi za zdrowszą. Prawidłowo stosowana pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Jednak najnowsze badania pokazują, że bezmięsne menu sprzyja złamaniom szyjki kości udowej. Naukowcy są zdania, że kobiety, które nie jedzą mięsa są o 33 proc. bardziej narażone na takie złamanie. Dlaczego?     

Złamane szyjki kości udowej a dieta

Do złamania szyjki kości udowej dochodzi najczęściej u kobiet po menopauzie. W okresie przekwitania znacząco obniża się poziom jednego z hormonów płciowych - estrogenu. Niskie stężenie związku osłabia kości, a to zwiększa ryzyko złamania. Tego rodzaju uszkodzenia często pociągają za sobą różnego rodzaju powikłania. Obniżają one jakość życia chorego, a niejednokrotnie sprawiają, że traci on niezależność. Co gorsza, zdarza się, że przedłużające się unieruchomienie i komplikacje wywołane złamaniem przyczyniają się do śmierci pacjenta.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Zdaniem badaczy University of Leeds tego rodzaju złamaniom może sprzyjać dieta. Naukowcy są zdania, że kobiety, które nie jedzą mięsa znacznie częściej zmagają się z takimi problemami.

Czy dieta sprzyja złamaniom?

Zespół naukowców z University of Leeds pod kierunkiem Jamesa Webstera ze School of Food Science and Nutrition doszedł do takich wniosków po analizie stanu zdrowia 26 318 brytyjskich kobiet w średnim wieku. Panie biorące udział w badaniu UK Women’s Cohort Study zostały podzielone na te, które regularnie jedzą mięso, jedzą mięso okazjonalnie, peskatarianki (jedzące ryby, ale nie mięso) oraz wegetarianki. Wegetarianki stanowiły około 28 proc. badanych, natomiast weganki – 1 proc.

Badacze monitorowali ich stan zdrowia przez blisko 20 lat. W tym czasie odnotowano 822 przypadki złamań szyjki kości udowej. Dokładana analiza wszystkich przypadków pokazała, że obok palenia czy wieku, złamaniom sprzyjała dieta wegetariańska. W ocenie ekspertów podnosi ona ryzyko uszkodzenia szyjki kości udowej aż o 33 proc. Autorzy badania sądzą, że ten wzrost może wynikać z faktu, iż osobom na diecie bezmięsnej brakuje białek budujących kości (a te znajdują się głównie w mięsie). Do tego częściej mają niedobory minerałów i witamin, zwłaszcza wapnia i witaminy B12, które mają ogromny wpływ na budowę kości.

Jak dieta wegetariańska wpływa na kości?

James Webster dodał, że niedobory pewnych składników w diecie mogą prowadzić do obniżenia gęstości mineralnej kości i masy mięśniowej. Te braki mogą zwiększać podatność na złamanie. - To sprawia, że szczególnie ważne dla dalszych badań jest lepsze zrozumienie czynników zwiększających ryzyko u wegetarian, czy to niedoborów składników odżywczych, czy kontroli wagi, abyśmy mogli pomóc ludziom w dokonywaniu zdrowych wyborów - dodał.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, które wyjaśnią zależność między wysokim ryzykiem złamania szyjki kości udowej a dietą. Dodają też, że ich odkrycie wcale nie oznacza, że dieta bezmięsna jest niebezpieczna dla zdrowia. Jest wręcz odwrotnie. Liczne badania pokazują, że prawidłowo opracowana i stosowana dieta wegetariańska znacząco obniża prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób serca i nowotworów.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: F.J. Jimenez/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości