10 lat temu przeszczepili jej twarz: "Nie widziałam, jak wygląda. Wyobrażam sobie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
10 lat po przeszczepie twarzy
10 lat po przeszczepie twarzy
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Mama, która wygrała z nowotworem
Mama, która wygrała z nowotworem
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Maja Kapłon o walce z chorobą
Maja Kapłon o walce z chorobą
O choroba! Książka, która oswaja traumę
O choroba! Książka, która oswaja traumę
Joanna Gnosowska z niewielkiej wsi pod Świdnicą 10 lat temu dostała nowe życie. Jako druga osoba w Polsce i jedyna - jak dotąd - kobieta przeszła przeszczep twarzy. - Już był tak ciężki stan, że lekarze rozkładali ręce - wspomina pacjentka w reportażu Dzień Dobry TVN.

Diagnoza: Choroba Recklinghausena

Joanna Gnosowska zmaga się z bardzo rzadką chorobą Recklinghausena, znaną również jako nerwiakowłókniakowatość. To nowotwór, który odpowiada za pojawianie się na jej ciele guzów. Zdiagnozowano go, gdy miała 4 lata.

Z wiekiem guzy rosły, zagrażały podstawowym funkcjom życiowym takim jak oddychanie czy jedzenie. Choroba doprowadziła do utraty wzroku. W wieku 29 lat rozmówczyni Dzień Dobry TVN dowiedziała się, że lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach poszukują osoby do transplantacji twarzy, zgłosiła się bez wahania. - Dzień przeszczepu był dla mnie bardzo ważnym dniem w moim życiu, bo już był tak ciężki stan, że lekarze rozkładali ręce - wspomina Joanna.

Operacja trwała 23 godziny. Pacjentka dostała wielu silnych krwotoków. Trzeba było jej przetoczyć całą krew aż 7 razy. - Tutaj troszeczkę żeśmy się bali, ale to był dla niej ratunek - zaznacza Aleksandra Gnosowska, mama.

Życie po przeszczepie twarzy

O dawczyni rodzina wie tylko tyle, że miała 19 lat. A jak Joanna "odbiera" nową twarz? - Zaakceptowałam siebie. Tak jakby ta moja obecna twarz miała być od urodzenia taka sama. Nie traktuję jej obco. Ciężko było się przyzwyczaić do braku wzroku. Swojej nowej twarzy nie widziałam, jak wygląda. Wyobrażam sobie, że mam takie równe, regularne brwi, taki mały zgrabny nosek, trochę lekko zadarty do góry i małe usta - opisuje.

Ogromnym wsparciem dla pacjentki była i jest rodzina. - Podziwiam ją. Jest chyba najmocniejsza z nas wszystkich. Kiedy pierwszy ruch, nerw zaczął działać, to był tak wielki sukces, emocje, że się popłakałem - przyznaje Zbigniew Gnosowki, tata. - Asia jest uparta, dzięki temu daje radę. Po tych 10 latach jest naprawdę dużo lepiej - dodaje Wojciech Gnosowki, brat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana