Joanna Gnosowska z niewielkiej wsi pod Świdnicą 10 lat temu dostała nowe życie. Jako druga osoba w Polsce i jedyna - jak dotąd - kobieta przeszła przeszczep twarzy.
Choroba Recklinghausena znana również jako nerwiakowłókniakowatość typu 1. to łagodny rodzaj nowotworu, który odpowiada za pojawianie się na ciele chorej osoby guzów. Niestety jest nieuleczalny. Joanna Gnosowska miała zaledwie 4 lata kiedy jej przypadek został zdiagnozowany. Nowotwór odebrał jej wzrok, a guzy pojawiły się na całym ciele, w tym w jamie ustnej. Wtedy przyszedł przełom - w 2013 roku przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep twarzy. Dla Asi taka operacja była szansą na nowe życie. Jako 2. osoba w Polsce dostała nową twarz. Czego obawiała się przed przeszczepem? Czy po przeszczepie jest podobna do siebie sprzed choroby? Jak wygląda rehabilitacja po takim zabiegu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy osobę posiadającą niezwykłą siłę ducha i ogromnie zdeterminowaną - Joannę Gnosowską. Towarzyszyli jej rodzice: mama Aleksandra i tata Zbigniew.
Perfekcjonistka w każdym calu, nieustannie pracuje, a siedem lat temu dokonała przełomowego całkowitego przeszczepu twarzy, czym zapisała się w historii transplantologii. Ze światowej sławy chirurgiem i transplantologiem Marią Siemionow spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska. Czy pani Maria spodziewała się, że dokona "niemożliwego" i czy jest świadoma swojego sukcesu? Jaką studentką była i czym interesowała się w okresie studiów? Porozmawialiśmy również z mężem pani Marii - Włodzimierzem Siemionow. Jakim wsparciem jest dla żony i o co "ma żal"?
W najbliższą niedzielę wrócimy w Dzień Dobry TVN do historii Joanny, której przeszczepiono twarz. Joanna cierpiała na przerost tkanki twarzy, który utrudniał jej normalne funkcjonowanie, ale dzięki przeszczepowi odzyskała twarz. Bądźcie z nami w niedzielę od 8:30!
W piątek w Dzień Dobry TVN: na naszych kanapach Thomas Anders - legendarny wokalista Modern Talking o tym, dlaczego lubi wracać do Polski. W programie także genialny nastolatek z Poznania, który nie ma jeszcze matury, a już pracuje w Wiedeńskiej Akademii Nauk - jak mu się to udało? Oraz były doradca Putina, który pewnego dnia powiedział "NIE" przywódcy Rosji. A także, jak reagują ludzie, gdy są świadkami przemocy? Pokażemy wyniki naszej prowokacji dziennikarskiej. Zapraszamy jutro o 8:00! Program poprowadzą: Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Naczyniak z dnia na dzień rósł i coraz bardziej utrudniał jej funkcjonowanie. Nie mogła normalnie mówić, widziała tylko na jedno oko i zaczynała mieć już problemy z samodzielnym odżywianiem się. Pewnego dnia los się w końcu do niej uśmiechnął...
Z bohaterami, prof. Adamem Maciejewskim, dr. n. med. Łukaszem Krakowczykiem, dr. n.med. Rafałem Ulczokiem, członkami zespołu transplantacji twarzy, rozmawialiśmy o kolejnej operacji przeszczepu twarzy, którą właśnie przeprowadzili! Jak czują się ich pacjenci - pani Joanna i pan Grzegorz?
W przeszczepach twarzy i szyi polscy lekarze są pionierami. Dokonali drugiego przeszczepu twarzy autoramentu na skalę światową. 26-letnia pacjentka cierpiała na przerost tkanek twarzy. To schorzenie powiększało jej twarz do monstrualnych i nadnaturalnych rozmiarów. Kilka dni po operacji już porozumiewa się ze światem.