przeszczep serca

  przeszczep serca

  Alan i Olaf to bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na życie i powrót do normalności jest przeszczep serca. Ile dzieci w Polsce jest w podobnej sytuacji? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z prof. Piotrem Kalicińskim, chirurgiem dziecięcym, transplantologiem.

  Historia tej młody kobiety, która właśnie została matką pomimo choroby i oczekiwania na przeszczep, nadaje się na film. Adriana Szklarz dostała serce mężczyzny. A z nim - jak mówi - drugie życie, które wykorzystuje najlepiej, jak może. Stara się swoim optymizmem zarażać innych. O tym zresztą jest jej książka "Optymistka. Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet". Jak teraz wygląda jej życie?

  Pierwszy, udany w Polsce przeszczep serca odbył się 30 lat temu. Od tamtej pory przeprowadza się średnio 100 transplantacji tego organu rocznie. Niestety zdarza się, że po pewnym czasie przeszczepione serce znów staje się niewydolne. Jedyny ratunek to retransplantacja. Dlaczego jest to dużo trudniejszy zabieg niż transplantacja? Jakie ryzyko niesie operacja? Jak często na 100 przeszczepów rocznie zdarzają się retransplantacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mariana i Michała Zembalów, transplantologów, którzy opowiedzieli o kulisach swojej pracy.

  Ich półtoraroczna córka Aniela zmarła w ubiegłym roku nie doczekawszy się przeszczepu serca. Po jej śmierci, jej rodzice postanowili pomagać innym chorym dzieciom, czekającym na przeszczep, i ich rodzicom. Teraz, choć sami są w żałobie, dodają otuchy innym. Dlatego redakcja Dzień Dobry TVN postanowiła uhonorować rodziców Anieli - Jadwigę Hermanowicz i Filipa Gadomskiego - statuetką Pozytywka Dzień Dobry TVN. W naszym studiu gościliśmy Panią Jadwigę Hermanowicz i jej przyjaciółkę Agnieszką Widulińską-Olech, współautorkę kampanii promującej przeszczepy dla dzieci. - Boję się, że to jest trochę na wyrost, że nie zasłużyliśmy na to - mówiła w Dzień Dobry TVN mama zmarłej Anieli. I dodała, że to jest wyróżnienie dla tych wszystkich ludzi, którzy przez cały czas ich wspierali. Jak udało się jej znaleźć w sobie tyle siły, by - będąc w żałobie - pomagać innym?

  Kiedy Aniela miała 10 miesięcy, lekarze zdiagnozowali u niej kardiomiopatię gąbczastą i niedomykalność zastawki mitralnej. Dziewczynkę zakwalifikowano do przeszczepu serca, jednak lekarze nie pozostawiali złudzeń jej rodzicom, ponieważ w Polsce szansa na przeszczep u dzieci do trzeciego, czwartego roku życia jest bardzo mała. Mimo tych informacji rodzice Anieli wierzyli w cud i każdego dnia czekali na telefon, że znalazł się dawca. Niestety dziewczynka nie doczekała się operacji. Po jej stracie rodzice postanowili walczyć o przeszczepy dla innych dzieci. Dlaczego w Polsce tak trudno o przeszczepy dla małych dzieci?

  Czy przeszczepieńcy, czyli osoby z przeszczepionymi organami mają jakieś ograniczenia? W Dzień Dobry TVN Krzysztof Machajek i Katarzyna Borsiak, którzy od 17 lat żyją z przeszczepionymi sercami opowiedzieli o swoim spotkaniu na szpitalnej sali. Co czuje człowiek, którzy ma dostać nowe serce? A co jeśli jednak go nie dostanie? Podawanie danych dawców jest zakazane. Czy chcieliby poznać rodziny ludzi, których serca biją w ich klatkach piersiowych?

  Adam Konkol, lider zespołu Łzy od lat choruje na tętnicze nadciśnienie płucne. Jakiś czas temu media obiegła wiadomość o jego złym stanie zdrowia. Czy konieczny będzie przeszczep płuc lub serca? W jakiej formie jest Adam? Na jaką terapię czeka? I jak w tej trudnej sytuacji odnajduje się żona Adama? Z małżeństwem porozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.