Pacjentowi przeszczepiono serce świni. Lekarz: "Ponad 30 lat temu próbował to zrobić dr Religa"

Jak wyglądały przygotowania i operacja?
Przeszczep serca świni człowiekowi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Lekarze z Uniwersytetu w Baltimore w USA przeszczepili 57-letniemu pacjentowi serce od genetycznie zmodyfikowanej świni. David Bennet czuje się dobrze. Medycy poinformowali, że taki transfer narządu to była jedyna możliwość, aby uratować mężczyznę.

Przeszczep serca od świni

Już w 1990 roku profesor Zbigniew Religa dokonał pierwszego na świecie przeszczepu serca świni. Niestety nie zakończył się powodzeniem.

- Tak się składa, że osobiście znam doktora Bartley'a P. Griffithsa, którego poznałem w Pittsburghu, pracuje od kilkudziesięciu lat w Meryland w Baltimore. To jest człowiek, który ma bardzo silne przygotowanie w zakresie nauk podstawowych. Troszkę przypomina osobowość profesora Religi, nie tylko dlatego, że dotknął tematyki przeszczepu międzygatunkowego, ale Bartley'a Griffithsa zawsze interesowały rzeczy, które są murem dla współczesnej medycyny - podkreślił profesor Marian Zembala w Dzień Dobry TVN.

Kolejka do transplantacji jest bardzo długa. Naukowcy mają nadzieję, że jeśli ten przeszczep świni okaże się sukcesem, to będzie można częściej korzystać z organów zwierząt, a to złagodzi niedobory ludzkich organów.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

- Pamiętajmy, że w Ameryce pilnie transplantacji potrzebuje 100 tysięcy osób i to jest problem, co zrobić - tłumaczy profesor.

Serce świni zostało zmodyfikowane

Serce pochodzące od świni było ostatnią deską ratunku dla chorego mężczyzny. Jednak żeby mogło być mu przeszczepione, musiało zostać genetycznie zmodyfikowane.

- Amerykańska firma biotechnologiczna, bioinżynieryjna skupiająca najlepszych uczonych z tego obszaru, pracuje od 15 lat nad tym, aby spowodować przez inżynierię genetyczną hodowanie świń, które nie zawierają genu kodującego węglowodan galaktoza alfa. Ten węglowodan jest odpowiedzialny za nadostry odrzut - wyjaśnił profesor Zembala.

Jak wspomina profesor, ksenotransplantacja będzie się rozwijała bardzo powoli, bo należy być bardzo ostrożnym i nie pozwolić na dopuszczenie wirusa odzwierzęcego do ludzi.

Choć przeszczep bez wątpienia był przełomowym wydarzeniem w historii medycyny, nie należy zapominać, że nie udałby się, gdyby nie poświęcenie życia zwierzęcia. Można powiedzieć, że anonimowa świnka prawdopodobnie uratowała życie mężczyzny.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana