Zdrowie

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko? "Nie powinniśmy go lekceważyć"

Zdrowie

Autor:
Justyna
Piąsta
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

W tak wyjątkowym okresie, jakim jest ciąża, należy szczególnie zadbać o spokój psychiczny. Jednak niejednokrotnie, niezależnie od nas zdarzają się stresujące sytuacje, które powodują zdenerwowanie, lęk lub panikę. Jak się okazuje, ostry czy przewlekły stres matki może negatywnie wpływać na dziecko. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z prof. Marzeną Dębską, ginekologiem i położnikiem oraz psycholog Ewą Jarczewską-Gerc.

Stres w ciąży

To, co przeżywa kobieta w ciąży, oddziałuje na malucha w brzuchu. Jakie mogą być konsekwencje stresu i jak może wpłynąć na dziecko oraz matkę?

- Mogą być krótko- i długotrwałe. Krótkotrwałe to np. przedwczesny poród lub niska masa urodzeniowa dziecka. U matki tą konsekwencją może być depresja poporodowa. Rzeczywiście notujemy wyższy poziom depresji poporodowych u kobiet, które odczuwały bardzo silny stres w ciąży - powiedziała psycholog Ewa Jarczewska-Gerc.

Prof. Marzena Dębska, ginekolog i położnik, zaznaczyła, że nawet 80 proc. kobiet w ciąży żyje w stresie o różnym nasileniu.

- Te kobiety mogą doświadczać różnych problemów: obniżone samopoczucie, bóle głowy, bezsenność. Do tego typowe powikłania położnicze. Kobieta, która jest spięta, ma w sobie dużo hormonów stresu, może rozwinąć w sobie nadciśnienie, co będzie wpływać na rozwój płodu. U kobiet żyjących w stresie opisywane są częstsze przypadki zgonów wewnątrzmacicznych, zupełnie niewyjaśnionych. Ten wpływ jest ogromny i nie powinniśmy go lekceważyć. Jest też wpływ na dziecko związany z tym, że kobieta jest połączona z dzieckiem. Wszystkie hormony kobiety są przekazywane dziecku, a ono reaguje bardzo intensywnie na to, co się dzieje. Ono jest niedojrzałe, nie ma mechanizmów, żeby się przed tym obronić - podkreśliła specjalistka.

Czy ma znaczenie to, w którym trymestrze pojawi się silny stres?

- Ważny jest czas, w którym momencie wystąpi stres i czy jest to stres ostry, nagły, czy są to powtarzające się epizody, czy jest to stres przewlekły. Musimy pamiętać o tym, że rozwój człowieka to jest kontinuum. Oczywiście w pierwszym trymestrze, kiedy anatomicznie się kształtujemy, głównie obawiamy się tego, że mogą powstać wady wrodzone. My nie do końca wiemy, jak to się rozwija. Udowodnione jest, że u kobiet, które przeżyły potężny stres np. związany ze zgonem starszego dziecka, związany z działaniami wojennymi, częściej u tych kobiet rozwijają się wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego, rozszczep podniebienia, nawet schizofrenia. Musimy pamiętać, że układ nerwowy dojrzewa przez cały okres ciąży, a nawet długo, długo później. Ten stres może powodować zaburzenia rozwojowe u dziecka, zaburzenia lękowe, emocjonalne, problemy z uczeniem - wyliczała prof. Dębska.

Sposoby na rozładowanie stresu w ciąży

Psycholog Ewa Jarczewska-Gerc często podkreśla w rozmowie z pacjentami, że nie warto wpadać w panikę, ponieważ stres jest naturalnym elementem życia każdego człowieka.

- Po to ewolucja go stworzyła, nie żeby nam dopiec, tylko żeby nam pomóc. Pobudzenie fizjologiczne, które osiągamy dzięki stresowi, czyli sytuacji, która jest dla nas wyzwaniem, może uratować nam życie, pomaga nam realizować zadania, więc bardzo ważne jest to, w jaki sposób ten stres postrzegamy. Nie wpadajmy w panikę, że zrobiłam krzywdę dziecku, bo się stresowałam. Układ nerwowy cały czas się rozwija, kora przedczołowa dojrzewa w wieku około 25 lat. Dziecko ma bardzo dużo czasu na to, żeby to wyrównać - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Jak zatem rozładować napięcie?

- Ruch jest tak istotny, bo korelatem fizjologicznym lęku jest noradrenalina, która jest jednym z hormonów stresu. Ruch powoduje rozładowanie noradrenaliny - wskazała psycholog.

- Bardzo dobra jest joga, techniki relaksacyjne. Jeśli sytuacja jest poważniejsza, to potrzebny jest psycholog, może nawet psychiatra i farmakoterapia. Nie powinniśmy się tego obawiać zwłaszcza w zaburzeniach depresyjnych. Niemniej, jednak jeśli chodzi o lęk związany z ciążą, to jest tutaj bardzo ważna rola otoczenia, wsparcia rodziny, partnera i lekarza. Lekarz powinien to rozpoznać i spróbować to złagodzić - dodała prof. Dębska.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości