Infekcje intymne to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Jaki wpływ na ich rozwój ma dieta? Czy odpowiednie menu może sprawić, że problem zniknie i przestanie nawracać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Roksaną Środą, dietetykiem klinicznym.
Czy dieta może sprzyjać infekcjom intymnym?
Z infekcjami intymnymi boryka się wiele kobiet. Najczęściej zgłaszają się do lekarza z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi albo z zaburzeniami grzybiczymi. Czy takim infekcjom może sprzyjać dieta? Jeśli tak, to które produkty?
- Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to cukier. Duże ilości cukru w diecie. Rzeczywiście mamy takie doniesienia, że kobiety, które spożywają duże ilości cukru na co dzień, mowa tu nie o owocach, ale o cukrze rafinowanym, produktach wysokoprzetworzonych, rzeczywiście chorują częściej i mają większy problem z wyleczeniem infekcji intymnych - przyznała w Dzień Dobry TVN Roksana Środa, dietetyk kliniczny.
Dzięki odpowiedniej diecie można też zapobiegać infekcjom, wspomóc leczenie farmakologiczne, a także zapobiegać ich nawrotom. Zatem co jeść?
- Owoce jagodowe, w rozsądnych ilościach, świeże warzywa, tłuste ryby, które są dla nas źródłem kwasów omega 3 o działaniu silnie przeciwzapalnym. Rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, których też niestety brakuje w naszej codziennej diecie (...) - wyliczała nasza rozmówczyni.
Silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze wykazują też czosnek, imbir oraz cebula.
Czy suplementy mogą pomóc w leczeniu infekcji?
W ocenie specjalistki w walce z infekcjami intymnymi warto także sięgnąć po suplementy. - Bardzo polecam, jeśli już do tych infekcji dochodzi. Chociażby prawidłowa probiotykoterapia (...) - mówiła specjalistka. Jak stosować probiotyki? - Stosujemy okresowo. Wymieniamy często probiotyki, ale z probiotykami polecam nie eksperymentować, bo możemy przedobrzyć i możemy dobrać nieprawidłowy szczep - ostrzegała dietetyczka.
Po co jeszcze warto sięgnąć? Które produkty warto jeszcze wprowadzić do diety? Z kim warto się skonsultować, zanim zaczniemy przyjmować probiotyki? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.
Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Sezonowe warzywa i owoce. Co najlepiej jeść w styczniu i lutym?
- Pacjent otrzymał serce od świni. To pierwszy taki przeszczep na świecie
- Obniżenie ścian pochwy, hemoroidy i nietrzymanie moczu. Wstydliwe dolegliwości po porodzie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN