Profilaktyczne badania USG są zalecane nie tylko dorosłym, ale również i dzieciom, nawet tym najmłodszym. Niekiedy podstawowy wywiad lekarski nie jest w stanie rozwiać wszystkich wątpliwości, by wydać właściwą diagnozę. Wówczas z pomocą może przyjść badanie ultrasonograficzne. Co należy o nim wiedzieć i jak się do niego przygotować?
Badanie USG dziecka
Pediatra Ewa Miśko-Wąsowska w Dzień Dobry TVN opowiedziała o zaletach profilaktycznych badań USG, które warto wykonywać nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci.
- Jeśli chodzi o USG u dzieci, to najczęściej oceniamy jamę brzuszną, tarczycę, płuca, węzły chłonne. U malutkich dzieci, które mają jeszcze niezrośnięte ciemiączko, robimy USG przezciemiączkowe, które pozwala nam ocenić tkankę mózgową - powiedziała pediatra.
Choć badania USG maluchów są zalecane, to jednak w Polsce nie są popularne.
- Mało o tym mówimy, aczkolwiek wydaje się, że w ostatnich latach ta świadomość jest jednak większa. Jest to badanie, które w zasadzie istnieje od prawie 40 lat, jest niezwykle bezpieczne. Przez 40 lat nie opisywano żadnych działań niepożądanych. Można je powtarzać i pozwala wykryć przeróżne stany chorobowe, w takiej fazie, kiedy nie dają żadnych objawów, są w początkowym stadium. Możemy zastosować odpowiednie leczenie i wówczas, w przypadku np. nowotworów, leczenie takich małych guzów u dzieci, wiąże się to z dużo mniejszym zniszczeniem narządów, mniejszą dawką promieniowania chemii, dlatego warto - podkreśliła Ewa Miśko-Wąsowska.
Profilaktyczne badanie USG - jak się przygotować?
W przypadku jamy brzusznej, warto powtarzać badanie mniej więcej co dwa lata. Jak się do niego odpowiednio przygotować?
- Dość ważne, żeby dzieci miały wypełniony pęcherz moczowy. Mniej więcej 30-60 minut przed badaniem warto podać wodę niegazowaną albo jakikolwiek inny napój niegazowany. Najmłodsze dzieci, czyli noworodki i niemowlęta w pierwszym roku życia, badamy po nakarmieniu, czyli mama karmi piersią albo butelka i bezpośrednio po tym lekarz ocenia, co tam jest w narządach jamy brzusznej. Natomiast starsze dzieci i nastolatki już przygotowujemy jak dorosłych. Przez około 4-5 godzin warto zachować post lub być na czczo i ważne, żeby pęcherz moczowy był pełny - dodała pediatra Ewa Miśko-Wąsowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Agnieszka i Wojtek ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zostali rodzicami. "Czuję miłość"
- Szkodliwe wyzwania w mediach społecznościowych. "Dzieci są poddawane deprawacji emocjonalnej"
- Czy warto słuchać wewnętrznego głosu? "Intuicja bez myślenia jest ślepa"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/Dzień Dobry TVN