Coraz więcej dzieci nie chce aktywnie uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego. Niestety, w ten sposób nie mogą nauczyć się podstawowych umiejętności ruchowych. Dlaczego WF traci na popularności? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dyrektor szkoły Magdalena Cender, a aktorzy Anna Dereszowska i Robert Kudelski podzielili się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa.
94 proc. dzieci nie potrafi kozłować piłką
Zajęcia WF-u coraz częściej stają się lekcjami, w których uczniowie nie chcą aktywnie uczestniczyć. Ma to swoje konsekwencje. Jak przekazali m.in. eksperci Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, 94 proc. dzieci nie potrafi zrobić przewrotu czy kozłować piłką.
W Dzień Dobry TVN dyrektor szkoły Magdalena Cender oraz aktorzy Anna Dereszowska i Robert Kudelski opowiedzieli widzom, czy WF był ich zmorą, czy ulubioną lekcją.
- Moje złe wspomnienia wynikały z tego, że musieliśmy liznąć wszystkiego, tylko niestety padaliśmy ofiarami naszych nauczycieli WF-u. Wymagano, żebyśmy we wszystkim byli dobrzy, a nigdy nie przeskoczyłem przez skrzynię czy kozła, jak również boję się, że piłka siatkowa mnie zabije. Natomiast grałem świetnie w koszykówkę i uprawiałem sporty wyczynowo. Nauczyciel mnie stygmatyzował, mówił: "Ty powinieneś stać w gumie" jak dziewczynki w to grały - tłumaczył Robert Kudelski.
- Ja skacząc przez skrzynię złamałam sobie dwa palce, ale to dlatego, że nikt mi nie powiedział, jak się skacze. Skacząc przez nią usiadłam na swoich nogach i złamałam, co nie przeszkodziło mi w pojechaniu na narty, ale to chęć uprawiania sportu i zaszczepili ją we mnie rodzice - powiedziała Anna Dereszowska, która na lekcje WF-u uczęszczała zwykle z radością.
Zamiast WF-u wolą zwolnienia
Dlaczego zdaniem dyrektor szkoły dzieci tak niechętnie biorą udział w zajęciach wychowania fizycznego? - Faktycznie tych zwolnień ze WF-u przez rodziców codziennie dostajemy dużo. To jest paradoks, bo otwieram dziennik i nagle przed samymi zajęciami jest 10 zwolnień na 30 osób - tłumaczyła Magdalena Cender.
- Przyczyny zwolnień to m.in. niechęć do przedmiotu, warunki w szkole, które nie pozwalają na to, by ćwiczyć, czy nawyk, który powinien być kształtowany od najmłodszych lat tzw. od samego początku najpierw przez rodziców, później przez system, czyli od pierwszej klasy szkoły podstawowej, nauczanie przez nauczycieli wychowania fizycznego, systematyka i później klasy starsze. Myślę, że dobrym pomysłem byłby np. wybór jakiejś dyscypliny. Realizujemy część obowiązków, a później wybieramy sobie, to co lubimy - dodała dyrektor szkoły.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Jak uprawiać jogging? "Tworzy się w związku z bieganiem bardzo wiele mitów"
- Jogging na plaży, czyli idealny wakacyjny poranek. "Biegam, bo lubię"
- Jak zacząć biegać? Przygotowanie i plan treningowy
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak