Kiedy najlepiej poprosić o podwyżkę?
Na początku warto zbadać kogo mamy po drugiej stronie. Czy z szefem łączą nas relacje koleżeńskie czy boimy się naszego przełożonego. Ekspert poradził, żeby zastosować metodę trzech kroków: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość.
- Przeszłość: co ja do tej pory zrobiłem, jakie mam osiągnięcia, jakie mam wtopy, żeby sobie to tak podsumować w swojej głowie lub na kartce papieru, a być może przedyskutować z partnerem, przyjacielem. Teraźniejszość to jest to, co się dzieje teraz w firmie. Teraz jest dziwny i trudny czas. Jest inflacja, każdy prywatnie i firmowo doświadcza podwyżek. Być może ten miesiąc w ogóle nie jest dobrym momentem, ponieważ bardzo wiele film zwalnia. Przyszłość, czyli to, co ja chcę wnieść do firmy, ponieważ jest taki bardzo częsty paradoks, jeśli chodzi o tematy podwyżek. Szef chce ewentualnie dać podwyżkę za to, co pracownik zrobi w przyszłości lepiej, a pracownik chce podwyżkę za to, co zrobił do tej pory. To jest ten częsty konflikt interesów - powiedział Adam Dębowski.
Gdy prosisz o podwyżkę - unikaj
Ekspert poradził, żebyśmy podczas rozmowy o pieniądzach mieli taką intonację w głosie, która nie wskazuje na roszczeniowość.
- To jest coś, czego nienawidzimy jako szefowie, managerowie, żeby ten pracownik rościł sobie prawo. Oczywiście faktem też jest to, że jeśli pracownik jest cenny, merytoryczny, daje dużo, to często jego najmniej miłym argumentem, po którym mam ochotę go zamordować, ale jednocześnie skutecznym jest trochę postraszenie. (...) Im bardziej cenimy pracownika, to ten szantaż jest niestety skuteczniejszy, ale niestety mam wtedy zadrę w głowie i mówię: jeśli tylko nadarzy się okazja, to nie będę chciał z tobą pracować, bo mnie straszyłeś - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Królowa życia" pokazała, jak oszczędzić w salonie fryzjerskim "Zimna woda, brak prądu"
- Pracodawcy nie chcą słyszeć o podwyżkach. Tymczasem inflacja demoluje portfele Polaków
- Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe. Co to oznacza dla polskich kredytobiorców?
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowon/East News