Jak oszczędzać prąd na domowych sprzętach? Sprawdź porady eksperta

Energia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile to jest 2000 kWh?
Ile to jest 2000 kWh?
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
Od przyszłego roku wprowadzona ma być stała cena energii elektrycznej dla wszystkich gospodarstw domowych - do zużycia 2000 kilowatogodzin rocznie. Sprawdziliśmy, ile energii zużywają poszczególne sprzęty w naszych domach. Jak zaoszczędzić prąd i zmieścić się w limitach? Kilku porad w Dzień Dobry TVN udzielił Wojciech Konecki, prezes Związku Producentów AGD.

Jak oszczędzać prąd?

Z jednej strony ceny za prąd mają zostać zamrożone, z drugiej spodziewamy się, że przedtem poszybują w górę. Co czeka nas w przyszłym roku i jakie są realia?

- 2000 kilowatogodzin to dużo i mało. Zwykle gospodarstwo domowe zużywa 2,5 tys. rocznie. Ale średnia to jednak 2 tys., więc to wielkość osiągalna. Mówi się, że cena pójdzie w górę o 100 a nawet 150 proc. - mówił Wojciech Konecki, prezes Związku Producentów AGD.

- Warto rozeznać się w instrukcji obsługi, co zużywa ile prądu. Apeluję o rozsądek, pewne urządzenia zużywają mało energii. Ale odłączając router itd., zaoszczędzimy może złotówkę rocznie. Lodówka powinna być rzadziej używana, a w piekarniku przygotowywać mniej potraw. W zmywarce i pralce dobrze jest mieć pełen wkład, żeby prać raz a porządnie. Ważne: w czajniku gotujmy tyle wody, ile potrzebujemy - radził ekspert.

Sprzęty AGD - ile pochłaniają energii?

Jak zauważa gość Dzień Dobry TVN, mamy w naszych domach mniej więcej 5-6 sprzętów AGD. Ale też kilkanaście mniejszych, z zakresu RTV AGD. Ile prądu pobierają rocznie?

  • Lodówka - ok. 110-600 kWh/rocznie
  • Płyta indukcyjna (2 pola x 2h codziennie) - ok. 300 kWh/rocznie
  • Telewizor 55 cali: ok. 100 kWh/rocznie 
  • Zmywarka: 140 - 300 kWh/ rocznie
  • Piekarnik: ok. 100-360 kWh/ rocznie
  • Czajnik: ok.  240 kWh/ rocznie
  • Pralka: ok. 100-200 kWh/ rocznie
  • Okap Kuchenny: ok. 30 - 100 kWh/ rocznie

UŚREDNIONA SUMA: od 1900 do 2200 kWh/ rocznie.

Oszczędzamy na taryfach

Rozalia Jurkowska, bohaterka naszego reportażu, słusznie zauważa, że prąd ułatwia życie na każdym kroku - kiedy chcemy zrobić herbatę, oświetlić pokój, naładować telefon i wiele innych sytuacji, których z przyzwyczajenia nie dostrzegamy. Kobieta przed podwyżką płaciła za rachunki 300 zł, a dziś 500. Co zrobić, by rachunki za energię nie opróżniły nam portfela?

- W ramach tego sprzedawcy, którego już mamy, czy nawet posiadanej już taryfy, możemy zmieniać okresy rozliczeniowe. Czym rzadziej ten licznik jest odczytywany, tym będziemy mieć tańsze opłaty stałe, które są widoczne na naszym rachunku. Nie będzie musiał przychodzić inkasent sczytywać licznika, finalnie nie będziemy odprowadzali za to niewielkiej kwoty - wskazywała Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości