Skłonności pracodawców do podwyżek maleją
Jak podaje "Rzeczpospolita", skłonność przedsiębiorców do podnoszenia wynagrodzeń pracownikom wyraźnie maleje. Dotyczy to przede wszystkim firm średnich i dużych. Potwierdzają to badania agencji Hays Poland, na które powołuje się gazeta.
- O ile w pierwszym półroczu podwyżki były w aż 83 proc. firm, o tyle w drugim taki ruch rozważa 46 proc. pracodawców - czytamy.
Zobacz wideo: Drożyzna
Drożyzna
Z kolei według agencji Randstad w pierwszej połowie 2022 roku ok. 50 proc. respondentów zwiększało wynagrodzenia. - Teraz odsetek firm, które mają takie plany, spadł do nieco powyżej jednej czwartej - powiedział "Rzeczpospolitej" Mateusz Żydek z Randstad Polska.
Jak wyjaśnił Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego dzieje się tak, ponieważ m.in. "rosną koszty działalności przedsiębiorstw, a popyt na ich towary i usługi spada".
Kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia?
Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, w rozmowie z gazetą przyznała, że w drugiej połowie roku wzrost wynagrodzeń będzie miał raczej charakter okazjonalny. W pierwszej kolejności na podwyżkę będą mogli liczyć specjaliści i eksperci, których firma chce zatrzymać.
Więcej informacji o krajowej gospodarce znajdziesz na stronie TVN24 Biznes.
Zobacz wideo: Rosnąca inflacja a podwyżki
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Brak środków na koncie, a trzeba zapłacić za zakupy? Banki wprowadzają nową funkcję
- Wyprawka szkolna w tym roku będzie znacznie droższa. Wszystko z jednego powodu
- Pogoda we wtorek. W której części kraju mogą się przydać parasolki?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Helen King/Getty Images