Finanse i Praca

Pracodawcy nie chcą słyszeć o podwyżkach. Tymczasem inflacja demoluje portfele Polaków

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Rzeczpospolita
Pracownicy

Galopująca inflacja i drożyzna powodują, że Polacy chcą mieć wyższe pensje. Sęk w tym, że pracodawcy niechętnie przyznają podwyżki. Jaka jest skala problemu? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się zmiany?

Skłonności pracodawców do podwyżek maleją

Jak podaje "Rzeczpospolita", skłonność przedsiębiorców do podnoszenia wynagrodzeń pracownikom wyraźnie maleje. Dotyczy to przede wszystkim firm średnich i dużych. Potwierdzają to badania agencji Hays Poland, na które powołuje się gazeta.

-  O ile w pierwszym półroczu podwyżki były w aż 83 proc. firm, o tyle w drugim taki ruch rozważa 46 proc. pracodawców - czytamy.

Zobacz wideo: Drożyzna

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Z kolei według agencji Randstad w pierwszej połowie 2022 roku ok. 50 proc. respondentów zwiększało wynagrodzenia. - Teraz odsetek firm, które mają takie plany, spadł do nieco powyżej jednej czwartej - powiedział "Rzeczpospolitej" Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Jak wyjaśnił Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego dzieje się tak, ponieważ m.in. "rosną koszty działalności przedsiębiorstw, a popyt na ich towary i usługi spada".

Kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia?

Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, w rozmowie z gazetą przyznała, że w drugiej połowie roku wzrost wynagrodzeń będzie miał raczej charakter okazjonalny. W pierwszej kolejności na podwyżkę będą mogli liczyć specjaliści i eksperci, których firma chce zatrzymać.

Więcej informacji o krajowej gospodarce znajdziesz na stronie TVN24 Biznes.

Zobacz wideo: Rosnąca inflacja a podwyżki

Rosnąca inflacja a podwyżki
Rosnąca inflacja a podwyżkiŹródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Helen King/Getty Images

Pozostałe wiadomości