Newsy

Wyprawka szkolna w tym roku będzie znacznie droższa. Wszystko z jednego powodu

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
Rzeczpospolita.pl
Kupowanie szkolnej wyprawki

Podwyżki cen papieru nie ominą nikogo. Drożeją zarówno książki, zeszyty, papier toaletowy, kartony jak i produkty w nie opakowane. – Nikt nie wie, co może wydarzyć się jesienią – mówi Andrzej Gantner, wiceprezes, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, a rodzice z niepokojem zaglądają do portfeli.

Wzrost ceny papieru – co to oznacza?

Ceny papieru diametralnie rosną, a to jeszcze nie koniec. Dalsze podwyżki są tylko kwestią czasu. Co to oznacza? Droższy będzie nie tylko sam materiał, ale także wszystkie produkty, które zostały z niego wykonane. Możemy spodziewać się podwyżki cen: gazet, książek, zeszytów, kartonów, a także środków do higieny. Skąd takie zmiany?

Cena celulozy rośnie właściwie od końca 2021 r. i od tego czasu się w zasadzie podwoiła. Stabilizację może przynieść dopiero spowolnienie gospodarcze i spadek zapotrzebowania na papier, które obecnie generuje wysoki popyt ze strony wielu sektorów – mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper. W dzienniku czytamy, że wzrost ceny papieru wynika również z kosztów energii. Produkcja pochłania zarówno dużo elektryczności, jak i ciepła.

– Wiele zakładów ma swoje własne źródła albo kupują gaz i energię na rynku i odczuwają obecne zmiany cen. 500 papierni w Europie jest uzależnionych od dostaw gazu – dodaje Jarczyński.

Nie bez znaczenia pozostaje też kurs ropy. Jak się okazuje, do produkcji papieru stosowane są ropopochodne środki chemiczne.

Potrzebne są również składniki organiczne jak skrobia, wykorzystuje ją wiele sektorów nie tylko spożywczych, a wstrzymanie dostaw zbóż z Ukrainy wywindowało także jej ceny. Na ceny wpływa także sytuacja w logistyce, zatkane szlaki morskie oraz brak ciężarówek i kierowców w Europie. Wszystko to powoduje, że papier mocno drożeje

Klient zapłaci więcej

– Ceny, zwłaszcza opakowań kartonowych, mocno rosną od dwóch miesięcy i to jeden z powodów wzrostu cen produktów spożywczych. Nikt nie wie, co może wydarzyć się jesienią. Problemem może być nie tylko dalszy wzrost cen, ale po prostu dostępność papieru. Dla producentów żywności to ogromny problem – mówi Andrzej Gantner, wiceprezes, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Wzrost cen surowca odczują wszyscy. Drożeć będzie również papier toaletowy czy ręczniki jednorazowe. "Rzeczpospolita" powołała się także na badania UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych. Wynika z nich, że w czerwcu 2022 roku kategoria chemii gospodarczej była o 12,2 proc. droższa w ujęciu rocznym. W tej kategorii papier toaletowy podrożał aż o 23,1 proc.

Droższe wyprawki szkolne

Drogi papier oznacza także znacznie droższe wyprawki szkolne. Zatem rodzice uczniów muszą przygotować się na wyższe ceny artykułów papierniczych oraz podręczników. Sezon zakupów szkolnych dopiero się zaczyna, zatem ciężko prognozować do jakich podwyżek dojdzie w tym roku. Producenci, wychodząc naprzeciw, organizują promocje i oferty specjalne. Nie wiadomo, czy to jednak wystarczy, by uchronić portfele.

Więcej na stronie tvn24.pl 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: Rzeczpospolita.pl

Źródło zdjęcia głównego: Philippe Lissac/Getty Images

Pozostałe wiadomości