6-letni chłopiec zmarł na wakacjach w Egipcie
Tragiczną historię pochodzącej z Palermo na Sycylii rodziny opisała agencja prasowa ANSA. Sześcioletni chłopiec Andrea Mirabile razem z rodzicami poleciał do Egiptu. W popularnym wśród turystów kurorcie Szarm el-Szejk mieli spędzić dwa tygodnie. Niestety kilka dni po przybyciu na miejsce cała trójka zaczęła skarżyć się na problemy ze zdrowiem. W najgorszym stanie był sześciolatek. Chłopiec wymiotował, miał gorączkę i dokuczały mu silne bóle brzucha.
Chore dzieci
Ponieważ ich stan się pogarszał cała rodzina trafiła do szpitala. Tam lekarze stwierdzili, że przyczyną problemów jest zatrucie pokarmowe i przepisano im tabletki. Niestety kuracja okazała się nieskuteczna. Ojciec i syn ponownie trafili do szpitala. Chłopca nie udało się uratować. - Mój siostrzeniec był w bardzo ciężkim stanie. Dowiedzieliśmy się, że mimo trwającej godzinę reanimacji nic nie mogli zrobić - mówił w rozmowie z dziennikiem "La Stampa" Roberto Manosperti, wujek sześciolatka.
Ojciec chłopca trafił na oddział intensywnej terapii. Z informacji przekazanych mediom przez Roberto Manosperti wiadomo, że mężczyzna ma problemy z nerkami oraz sercem. Nie może też samodzielnie wstać.
Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że pracuje nad jak najszybszym sprowadzeniem swoich rodaków do kraju. Przekazano również, że prowadzone jest dochodzenie, które ma ustalić przyczyny tej tragedii.
Co wywołało tak silne zatrucie pokarmowe?
Wstępne ustalenia lekarzy z Egiptu mówią, że przyczyną tej tragedii jest zatrucie pokarmowe. Czy bardzo często występująca u podróżnych tzw. klątwa faraona może być aż tak niebezpieczna? Niestety tak. Warto przypomnieć, że w 80 proc. przypadków za rozwój choroby odpowiadają bakterie. Przyczyną zakażenia jest najczęściej brak higieny - brudne ręce, jedzenie nieumytych i nieobranych ze skórki owoców, czy warzyw, a także spożywanie mięsa, które nie przeszło prawidłowej obróbki termicznej (szczególnie groźne może być sięganie po jedzenie, które w kurortach często serwowane jest na ulicy).
Do najbardziej charakterystycznych objawów zatrucia należą biegunka, bóle brzucha, wymioty oraz gorączka. Choć schorzenie zazwyczaj ustępuje samoistnie, to należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i przebieg choroby może być bardzo różny. Co ciekawe, nie u wszystkich chorych obserwuje się wszystkie objawy choroby.
Klątwa faraona może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych. W ich przypadku wycieńczenie organizmu spowodowane biegunką, wymiotami może doprowadzić do kwasicy metabolicznej, a ta może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.
Zobacz także:
- Chwile, na które nie jest gotowy nawet lekarz. "Przytulał jej ubrania, szukał zapachu"
- Toksyczne gąsienice w Polsce. "Kontakt jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt"
- Chłopcy uratowali topiącego się w basenie ojca. "Są bohaterami"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ brytta