Toksyczne gąsienice w Polsce. "Kontakt jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt"

GettyImages-1322626381
GettyImages-1322626381
Źródło: Moment RF
Na terenie Wielkopolski w powiecie pilskim pojawiły się toksyczne owady. Włochate, niewielkie stworzenia mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i błon śluzowych. Specjaliści ostrzegają, aby nie opierać się o przydrożne drzewa, na których bytują. Jak chronić się przed niebezpiecznymi gąsienicami?

Toksyczne gąsienice na terenie Wielkopolski

Toksyczne gąsienice pojawiły się na terenie sołectwa Dębówko Stare w gminie Białośliwie w powiecie pilskim w Wielkopolsce. Władze zaapelowały do mieszkańców o ostrożność. Jak się okazuje korowódka dębówka, a właściwie larwa ćmy może być niebezpieczna dla zdrowia człowieka i zwierząt.

Uwaga mieszkańcy! Na terenie sołectwa Dębówko Stare wystąpiła gradacja korowódki dębówki. Kontakt z gąsienicą (ok. 3 cm) jest niebezpieczny dla zdrowia i może spowodować u ludzi i zwierząt silne podrażnienie skóry oraz błon śluzowych. Gradacja wystąpiła na wierzbach przydrożnych. Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedliska, niezatrzymywanie się pod drzewami
— napisano w komunikacie gminy Białośliwie.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Do akcji wkroczyli leśnicy, którzy wykonali opryski, by zapobiec rozprzestrzenianiu się korowódki dębówki. Dzięki temu udało się zminimalizować niebezpieczeństwo.

"Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedlisk gąsienic i niezatrzymywanie się pod drzewami. W najbliższym tygodniu zostanie przeprowadzony oprysk w celu zapobieżenia dalszej gradacji owada" - ostrzegał jakiś czas temu Urząd Gminy.

Toksyczne gąsienice – na czym polega niebezpieczeństwo?

Szczeciny na gąsienicach Thaumetopoea processionea zawierają bowiem substancję białkową, która ma właściwości parzące. Co więcej, włoski, którymi są pokryte owady, łatwo się łamią i mogę być przenoszone przed wiatr. Niestety kontakt z nim może wywołać wiele niepożądanych reakcji, takich jak: podrażnienie oczu, wysypka skórna, wysoka temperatura, problemy z oddychaniem, duszności, bąble, silny świąd, toksyczne zapalenie skóry, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, zapalenie gardła, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Nie zapominajmy o czworonogach. W przypadku kontaktu zwierząt z toksyczną gąsienicą może dojść do martwicy tkanek. Pierwszymi objawami jest intensywne ślinienie, problemy z piciem i jedzeniem oraz rany na ciele.

Jak chronić się przed toksycznymi gąsienicami?

Aby chronić się przed niebezpieczeństwem, należy wiedzieć, gdzie dokładnie czyha. Otóż włochate gąsienice najczęściej spotkamy na pniach przydrożnych drzew. W głównej mierze są to wierzby, jesiony, kasztany, brzozy, śliwy czy leszczyny. Co więcej, owady te przemieszczają się po zmroku i zwykle pojawiają się w gromadach. Na jednym pniu może być ich nawet 100 tysięcy. W ciągu dnia przebywają w gniazdach, które po 3 do 5 tygodni opuszczają jako skrzydlate ćmy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Sandra standbridge/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana