Ceny biletów pójdą w górę. Ile zapłacimy?

kobieta, która jedzenie pociągiem
O ile wzrosną ceny biletów?
Źródło: Peter Muller/Getty Images
Bilety kolejowe będą droższe. PKP Intercity poinformowało, że nowy cennik zacznie obowiązywać już od 11 stycznia 2023 r. To druga systemowa zmiana cen w ciągu ostatnich kilku lat. Ile zapłacimy za bilety?

Dlaczego ceny biletów rosną?

Przewoźnik w specjalnym komunikacie przekazał, że wzrost cen biletów spowodowany jest wysokimi cenami energii elektrycznej. Podkreślono, że w porównaniu do stycznia 2022 roku zwiększyła się ona o 62,18 proc. Podwyżka ma również związek z najwyższą od lat inflacją (w listopadzie 2022 roku osiągnęła ona wartość 17,5 proc.) oraz wysokimi stopami procentowymi.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Warto dodać, że to druga podwyżka cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014. - Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. - podano i dodano, że wzrost kosztów energii trakcyjnej może przekroczyć 100 proc. w skali roku. Przewoźnik podkreślił również, że zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi.

Ile zapłacimy za bilety PKP?

Zgodnie z nowym cennikiem ceny biletów wzrosną o: 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP), 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC), 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK). O 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych.

Przewoźnik przekazał, że po raz pierwszy od 2016 r. zmieniają się ceny Kart Intercity, które uprawniają do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity. Dodatkowo wydłużony - o kilka godzin - został okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Firma w ten sposób chce zwiększyć atrakcyjność pakietów.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Peter Muller/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki