pociągi

  pociągi

  Koronawirus nie odpuszcza, wręcz przeciwnie, codziennie słyszymy o rekordowym wzroście zakażeń. Dlatego nadal powinniśmy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, także w czasie wakacyjnych wojaży. Wiele osób wybiera się w letnie podróże korzystając z transportu publicznego. Jakie zasady obowiązują w autobusach, tramwajach, metrze i pociągach? Kto kontroluje ich przestrzeganie?

  Tokio - Kioto. Oba miasta dzieli prawie 500 kilometrów. Żeby dostać się z jednego do drugiego, wystarczą zaledwie 2 godziny i 15 minut. Teraz przeniesiemy się z Japonii do Polski. Szczecin - Warszawa. Odległość pomiędzy nimi wynosi prawie 550 kilometrów. Żeby dostać się z jednego miasta do drugiego pociągiem ekspresowym, potrzebujesz 5 godzin i 17 minut. Dlaczego? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN. Jak myślicie, ile czasu zajmie Wam np. dotarcie z Warszawy Zachodniej do Białegostoku? I dlaczego polskie pociągi często się spóźniają?

  Z Przemyśla Głównego odjeżdża pociąg do Szczecina Głównego. Ile kilometrów musi pokonać, na ilu stacjach się zatrzymać? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Co robił nasz obieżyświat, aby wytrzymać ok. 15-godzinną podróż? Czy zniósł ją bezboleśnie? :)

  Każdego dnia na polskie tory wyjeżdża 4,5 tys. pociągów pasażerskich. Kto pracuje nad rozkładem jazdy? Czy polski rozkład jazy musi być zsynchronizowany z europejskim? Ile osób czuwa nad płynnością ruchu na torach? Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym.

  Praca megafonistek i megafonistów jest dla większości społeczeństwa pracą bardzo tajemniczą. Zazwyczaj trudno zrozumieć, co megafonistki próbują przekazać pasażerom. Motyw "klusek w ustach" był wykorzystywany w wielu filmach, miedzy innymi w najpopularniejszym, w "Misiu" Stanisława Barei. Kim są osoby, które zapowiadają pociągi?

  "Krystyna", czyli bezduszny syntezator mowy, zastąpił miłe dla ucha pasażerów, głosy megafonistek! Kulisom sprawy postanowił przyjrzeć się bliżej, niezmordowany reporter Dzień Dobry TVN, Filip Chajzer.