Utrata telefonu z mObywatelem - co zrobić?
W przypadku kradzieży należy złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wymagany będzie dowód tożsamości oraz identyfikator telefonu, najlepiej numer IMEI. Po odwiedzeniu komisariatu otrzymamy zaświadczenie, które będzie niezbędne do zablokowania usług i aplikacji w telefonie.
Następnie konieczne będzie zablokowanie karty SIM lub wyrobienie duplikatu i dezaktywowanie poprzedniej (to również pierwszy krok w przypadku zgubienia telefonu). Wielu producentów urządzeń oferuje możliwość zdalnego zablokowania numeru IMEI, więc warto to zrobić.
Jeżeli za pośrednictwem telefonu korzystaliśmy z banku czy innych narzędzi płatniczych, warto je jak najszybciej zablokować. W tym celu należy zadzwonić do banku lub zrobić to, jeśli jest taka możliwość, za pośrednictwem bankowości elektronicznej na komputerze, tablecie, drugim smartfonie. Co jeszcze trzeba zrobić, by całkiem zablokować dostęp do naszego mObywatela?
Zgubiony, skradziony smartfon - jak zablokować mObywatel?
Wiceminister cyfryzacji Janusz Cieszyński zaleca, aby w takich sytuacjach zadzwonić na specjalną infolinię pod numer 42 253 5474 i w ten sposób zastrzec dostępne tam dokumenty.
W sytuacji utraty smartfona najistotniejsze jest szybkie działanie. Co prawda, w przypadku kradzieży, zgłoszenie na policję jest bardzo ważne, jednak to szybka blokada dostępów i zmiana haseł najbardziej zabezpiecza nasze dane i pieniądze.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- mObywatel – zmiany w rządowej aplikacji od 14 lipca. Jakie dokumenty zastąpi?
- Oszuści wyłudzają dane do aplikacji mObywatel. NASK ostrzega
- mLegitymacja emeryta-rencisty weszła w życie. Jakie nowe możliwości da seniorom? Jak ją pobrać na telefon?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: bankier.pl
Źródło zdjęcia głównego: boonchai wedmakawand/Getty Images