kradzież tożsamości

  kradzież tożsamości

  Uczestnicy "Ślubu od pierwszego wejrzenia" oprócz nowych znajomości zdobyli także popularność. Niestety, nie zawsze ma to pozytywne skutki, o czym przekonała się Izabela Juszczak, która brała udział w 5. edycji programu. Ostatnio kobieta poinformowała swoich fanów, że została okradziona. "Uświadomiłam sobie, że ktoś ukradł mi wizerunek i się nim posługuje" – wyznała Iza.

  Wizerunek aktorki został bezprawnie wykorzystany do promowania suplementu na odchudzanie. Małgorzata Socha ostrzegła internautów, aby nie klikali w linki rozsyłane z jej zdjęciami. - Nawet jak ktoś bardzo by chciał, to nie uwierzy w wagę 98 kg – zauważyła jedna z fanek.

  Wydaje nam się, że dzwoni do nas mama i prosi nas o kliknięcie w link. Mamie ufamy, więc klikamy. Okazuje się, że tak naprawdę jest to ktoś inny, kto wcale nie ma dobrych intencji. Wykonywanie połączeń na nieprawdziwy identyfikator, czyli "spoofing telefoniczny", to coraz częściej spotykane oszustwo. O tym, jak łatwo paść jego ofiarą, przekonała się nasza prowadząca Anna Kalczyńska, której w studiu zaprezentował to Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Podpowiedział nam też, jak rozpoznać złodziejski atak i jak się przed nim uchronić.

  Pomysłowość oszustów nie zna granic. Była metoda na wnuczka, niedawno pojawił się sposób na fałszywe vouchery turystyczne, a teraz jest trick "na kwarantannę". Upodobali go sobie złodzieje tożsamości. Imiona, nazwiska i adresy swoich ofiar sprawcy poznają podsłuchując kanały policyjne, gdy funkcjonariusze odwiedzają osoby przebywające w izolacji. Sprawdź, jak się nie dać nabrać "na sanepid".

  Dwa lata temu Pani Grażyna i jej mąż dostali powiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w sprawie rzekomo wziętej pożyczki. Jak się okazało, ktoś spisał dane z dowodu osobistego mężczyzny i na tej podstawie wyłudził pieniądze, kupił samochód i wynajął mieszkanie. Czy kobieta wie kto i w jakich okolicznościach spisał dane z dowodu osobistego jej męża? Czy małżeństwu udało się wyplątać z tej sytuacji? Jak to możliwe, że osoba, która posługuje się cudzymi danymi osobowymi, dostała kredyt w banku? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Kilka dni po zamordowaniu 17-letniej Alicji z Rybnika ktoś włamał się na jej profil na jednym z portalów społecznościowych i zaczął pisać do znajomych dziewczyny. Publikował też zdjęcia oraz filmy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. bezpieczeństwa w sieci Mariusza Sokołowskiego, aby zapytać, jak chronić się przed kradzieżą tożsamości na portalach społecznościowych i jakich danych nie zamieszczać w sieci. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego nie należy korzystać z Wi-Fi w miejscach publicznych.

  Z roku na rok liczba przestępstw z użyciem danych osobowych rośnie. Jakie dane wystarczą, by oszust mógł zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko? Jakie instytucje powinniśmy powiadomić, kiedy zgubimy dowód osobisty? W jaki sposób przestępcy próbują wyłudzić nasze dane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN prezesa Zarządu Krajowego Rejestru Długów Adama Łąckiego.

  W sierpniu tego roku Ministerstwo Cyfryzacji zawiadomiło organy ścigania o nieprawidłowościach przy pobieraniu przez kancelarie komornicze danych obywateli z bazy PESEL. Na szczęście poufne dane nie trafiły do nieuprawnionych osób. A co, gdyby było inaczej? Jak uchronić się przed wykorzystaniem naszych danych? Jakie informacje zawiera PESEL? Jak można sprawdzić, czy nasze dane zostały komuś udostępnione? Co zrobić, kiedy okaże się, że ktoś bezprawnie wykorzystał nasz PESEL? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Pawła Blajera.

  Profesor Ewa Łętowska to teraz chyba najbardziej znana profesor w Polsce. Pod jej tożsamość podszył się ktoś, kto pisał biografię Zdzisławy Sośnickiej, organizował spotkania, wynajmował hotele, wynajmował sale na spotkania nie tylko naukowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Paweł Jabłoński - ekspert ds. bezpieczeństwa IT . Czy każdy ma swojego awatara w sieci i nawet o tym nie wie? Jak inni mogą ukraść Twoją tożsamość?