Znany chirurg ofiarą kradzieży tożsamości. "Tutaj niestety nasze służby będą bezsilne"

Uwaga! TVN. Znany chirurg ofiarą kradzieży tożsamości
Uwaga! TVN. Znany chirurg ofiarą kradzieży tożsamości
Źródło: Uwaga! TVN
Oszuści coraz częściej i coraz sprawniej wykorzystują wizerunki znanych osób, aby sprzedać swoje produkty. Ostatnio ich ofiarą padł znany chirurg, profesor Krzysztof Bielecki. - Ukradziono mój wizerunek, ukradziono mój głos. To nie jest moja inicjatywa. To jest brutalne podszycie się, wykorzystanie mojej sylwetki – podkreśla profesor. Jak ustrzec się przed takimi oszustwami? Reportaż programu "Uwaga!" TVN.

Uwaga TVN. Prof. Bielecki ofiarą kradzieży tożsamości

- Proszę bardzo, tu jest mój wizerunek, prawda? I tu jest napisane: „ten środek czyści naczynia”, a dalej link do strony, gdzie można kupić ten preparat. A tutaj: „Krzysztof Bielecki zdradza ekspertom, dlaczego nigdy nie choruje: Od 21 lat raz w tygodniu czyszczę naczynia krwionośne”. No proszę państwa, przecież to jest jakaś bzdura – mówi nam prof. Krzysztof Bielecki.

Profesor Krzysztof Bielecki to znany chirurg-onkolog, który cieszy się uznaniem pacjentów i bardzo często występuje w mediach jako ekspert. Medycyna to pasja profesora, dlatego mimo, że ma 85 lat, wciąż przyjmuje pacjentów.

Jak każdy lekarz, prof. Bielecki nie może występować w reklamach.

- Ukradziono mój wizerunek, ukradziono mój głos. To nie jest moja inicjatywa. To jest brutalne podszycie się, wykorzystanie mojej sylwetki – podkreśla profesor.

 - Zrobiono ze mnie jednego z bardziej wybitnych kardiologów. No już pierwszy błąd, bo ja jestem chirurgiem ogólnym. Ale co najgorsze, w moje usta włożono teksty wykładów na temat cholesterolu, niewydolności układu krążenia, miażdżycy. To nie są moje wykłady. No to jest absolutna nieuczciwość – wylicza. 

Jak rozpoznać podejrzaną reklamę?

Reklama z wykorzystaniem wizerunku i głosu profesora Bieleckiego wyświetlała się wybranym użytkownikom popularnej internetowej platformy społecznościowej. Promocja przekierowywała do strony internetowej, gdzie można było zamówić preparat przedstawiany jako innowacyjny lek.

- Kiedy przeglądamy sobie Facebooka czy inne mediów społecznościowe i wyświetla nam się reklama, warto zawsze zwrócić uwagę na źródło. Powinno nas zaniepokoić, co to jest za strona. Ona nie ma polskiej nazwy, więc jedyne co możemy zrobić, to wpisać ją albo do wyszukiwarki Google, albo na Facebooku – tłumaczy Michał Istel, dziennikarz Konkret24.

Dziennikarze redakcji Konkret24 zajmują się sprawdzaniem różnych publikacji m.in. pod kątem manipulowania obrazem i dźwiękiem.

- Wchodzimy na tę stronę i widzimy, że to jest sklep z nakryciami głowy. Dlaczego strona z nakryciami głowy miałaby reklamować leki? Patrzymy też na numer telefonu, zaczyna się od kierunkowego +86, to jest kierunkowy do Chin. Coś tu jest nie tak, więc od razu powinna nam się zapalić czerwona lampka – mówi Istel.

Podszywali się pod Ewę Drzyzgę

Reklamy w internecie z bezprawnie wykorzystywanym wizerunkiem znanych osób to od lat sposób oszustów.

Ofiarą takiego przestępstwa była też dziennikarka Dzień Dobry TVN, Ewa Drzyzga.

- Wielokrotnie wykorzystano moje zdjęcia, żeby spreparować reklamę rzekomo działającego środka na odchudzanie – mówi dziennikarka. I dodaje: - Miałam odciętą głowę ze swojego zdjęcia i wklejoną w postać osoby, która pracuje w konkurencyjnym programie śniadaniowym.

- Nawet Krajowa Izba Lekarska zwróciła się do naszej stacji z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego ja jako prowadząca program medyczny, reklamuję jakieś środki, które są niesprawdzonymi suplementami diety. To już było naprawdę poniżej pasa – opowiada Ewa Drzyzga.

Dziennikarz Konkret24 ostrzega, że rozwój nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, sprawi, że coraz częściej będziemy narażeni na fałszywe publikacje. Dlatego przeglądając internet, warto zwracać uwagę na szczegóły i dokładnie wszystko sprawdzać.

Profesor Bielecki zgłosił sprawę na policję

Część osób, które zobaczyła reklamę z rzekomym profesorem Bieleckim w internecie, była oburzona.

"No, po panu czegoś takiego chyba się nikt nie spodziewał" – komentował jeden interneuta.

"Doktor na takim stanowisku i że pan w takie oszustwa daje się wplątać, no to już naprawdę kończy się ten świat. Przecież to jawne oszustwo" – dodawał kolejny.

- Ale co ja jestem winien? – denerwuje się prof. Bielecki.

Profesor zgłosił bezprawne użycie swojego nazwiska i wizerunku na policji. Prokuratura wszczęła śledztwo, ale po miesiącu umorzyła postępowanie z powodu niewykrycia sprawców.

- Problem polegał na tym, że w momencie zainicjowanego postępowania profil na Facebooku, na którym wykorzystano wizerunek pana profesora, był już nieaktywny i w związku z tym nie było też możliwości ustalenia użytkownika tego profilu – tłumaczy prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

- Nie wiadomo, kto tak naprawdę sprzedaje ten produkt, w jaki sposób to się odbywa i oczywiście też nie wiadomo, kto jest producentem tego preparatu. Policja i prokuratura próbowały to ustalić, niestety bezskutecznie – dodaje prok. Skrzeczkowska.

"Służby są bezsilne"

Wydaje się, że dotarcie do dystrybutora preparatu ma w tej sprawie kluczowe znaczenie. Postanowiliśmy zamówić specyfik, aby przekonać się, kto go prześle.

Paczka z produktem przyszła dzień po złożeniu zamówienia. To opakowanie zawierające tabletki o ziołowym zapachu. Preparat figuruje w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego jako suplement diety.

Okazuje się, że Sanepid nie bada składu specyfiku i nie może odmówić wpisania preparatu do rejestru, jeśli zgłoszenie zawiera wszystkie wymagane dane.

W rejestrze widać jednak, że producent próbował wprowadzić ten produkt na rynek dwukrotnie. O czym to świadczy?

- Taka sytuacja zdarza się relatywnie często. Dzieje się tak, kiedy my, podejmując postępowanie, prosimy dany podmiot o wskazanie opinii podmiotu naukowego lub Urzędu Rejestracji Leków dotyczącej bezpieczeństwa tego środka. Bardzo często przedsiębiorca nie chce takich dowodów przedstawiać lub nie jest w stanie tego zrobić i po prostu rezygnuje – tłumaczy Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wydaje się zatem, że oszuści nie tylko wykorzystują wizerunki znanych osób do reklamy swoich produktów, ale także przyczyniają się do sprzedaży suplementów diety, których wcześniej nie badali żadni naukowcy.

- Tutaj niestety nasze służby będą bezsilne (…). Odpowiedzialność za bezpieczeństwo danego produktu spoczywa na osobie, która wprowadza go do obrotu, w tym przypadku na dystrybutorze – mówi Szymon Cienki.

Kto jest producentem preparatu?

Adres dystrybutora preparatu mieści się w Warszawie, ale po dotarciu na miejsce okazuje się, że to wirtualne biuro, użyte najprawdopodobniej jedynie na potrzeby rejestracji spółki.

Kierujemy się zatem na północ Polski, skąd nadano przesyłkę z preparatem. Biuro jest zamknięte. Po chwili na miejscu zjawia się jednak mężczyzna.

Pytamy go, dlaczego do reklamy produktu wykorzystano wizerunek profesora Bieleckiego bez jego zgody. 

- Ktoś się podszywa pod nasze produkty, reklamując je i cały czas ta sprawa jest prowadzona w sanepidzie i na policji jednocześnie (…) Ja walczę z tymi fejkowymi reklamami i nie mam z nimi nic wspólnego – zapewnia mężczyzna.

Nie udało nam się potwierdzić, czy sprzedawca rzeczywiście padł ofiarą oszustwa, ponieważ lokalna policja odmówiła udzielenia informacji na ten temat.

- Mnie ciężko jest obrazić, ale tu chodzi głównie o chorych, o pacjentów, którzy widząc mnie, słysząc nazwisko, ufają mi. Dziwię się tylko, że struktury w państwie, które powinny czuwać nad naszym bezpieczeństwem, są bezradne. To jest zagrożenie. Jedyne, co możemy zrobić, to upublicznić to i uczulić na problem – mówi prof. Krzysztof Bielecki.

Przypominamy, że w Polsce obowiązuje zakaz reklamowania wyrobów medycznych przez lekarza, farmaceutę lub inną osobę, która na potrzeby promocyjne stwarza pozory wykonywania zawodu medycznego.

Reportaże Uwagi! można oglądać także w serwisie vod.pl oraz na player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Anna i Sandra przed rozpoczęciem Dzień Dobry TVN robią to osobno. "Zostawiona gdzieś w kącie"

Anna i Sandra przed rozpoczęciem Dzień Dobry TVN robią to osobno. "Zostawiona gdzieś w kącie"

Takiego występu w Dzień Dobry TVN jeszcze nie było. Nie uwierzycie, kto zaśpiewał

Takiego występu w Dzień Dobry TVN jeszcze nie było. Nie uwierzycie, kto zaśpiewał

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Najgorętszy trend wśród psiarzy. Czym jest ubranie "matchy-matchy"?
Materiał promocyjny

Najgorętszy trend wśród psiarzy. Czym jest ubranie "matchy-matchy"?

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Gala wręczenia Bestsellerów Empiku 2023. Na scenie same gwiazdy
Materiał promocyjny

Gala wręczenia Bestsellerów Empiku 2023. Na scenie same gwiazdy

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Jak wybrać zapach na prezent? Ekspertka zdradza sprawdzone triki
Materiał promocyjny

Jak wybrać zapach na prezent? Ekspertka zdradza sprawdzone triki

Polka mistrzynią świata w bikejoringu

Polka mistrzynią świata w bikejoringu

Jak dbać o prawidłową dietę starszych pacjentów?
Materiał promocyjny

Jak dbać o prawidłową dietę starszych pacjentów?

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Z tymi daniami rozkochasz w sobie każdego - oto przepisy Sebastiana Olmy na walentynki
Materiał promocyjny

Z tymi daniami rozkochasz w sobie każdego - oto przepisy Sebastiana Olmy na walentynki

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Szukasz prezentu na walentynki? Sprawdź astrologiczne podpowiedzi dla znaków zodiaku

Szukasz prezentu na walentynki? Sprawdź astrologiczne podpowiedzi dla znaków zodiaku

Sióstr Katarzyny Herman nie da się policzyć na palcach jednej ręki. "Mamy okresy darcia kotów"

Sióstr Katarzyny Herman nie da się policzyć na palcach jednej ręki. "Mamy okresy darcia kotów"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Marcin Prokop zażartował z Szymona Hołowni. Julia Wieniawa od razu zareagowała

Marcin Prokop zażartował z Szymona Hołowni. Julia Wieniawa od razu zareagowała

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wanda Traczyk-Stawska z poruszającym apelem. "Ten kraj potrzebuje naszej obecności"

Wanda Traczyk-Stawska z poruszającym apelem. "Ten kraj potrzebuje naszej obecności"

Cekiny, dekolty i błysk. Oto najpiękniejsze kreacje Bestsellerów Empiku 2023

Cekiny, dekolty i błysk. Oto najpiękniejsze kreacje Bestsellerów Empiku 2023

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

Agnieszka i Wojtek Janikowie wspominają drugi ślub. "Niejeden się bał, że nie dojedzie"

Agnieszka i Wojtek Janikowie wspominają drugi ślub. "Niejeden się bał, że nie dojedzie"

Niezwykłe, co zrobiła żona dla Piotra Cyrwusa. "Poszłam z miłości"

Niezwykłe, co zrobiła żona dla Piotra Cyrwusa. "Poszłam z miłości"

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Kasia Sochacka - kim jest? Kariera, życie osobiste

Kasia Sochacka - kim jest? Kariera, życie osobiste