Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe przed dokonaniem transakcji będą miały obowiązek sprawdzenia, czy dany PESEL znajduje się w bazie numerów zastrzeżonych. Co trzeba zrobić i gdzie się udać, aby zastrzec numer PESEL? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to adwokat Karolina Pilawska.
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL?
Od listopada Polacy mogą zastrzegać swój numer PESEL, natomiast od 1 czerwca zastrzeżenie PESEL będzie się wiązało z określonymi konsekwencjami.
- Na szczęście nie będą one odczuwalne dla nas, tylko dla instytucji finansowych takich jak banki czy instytucje parabankowe. W sytuacji, w której mamy zastrzeżony w systemie numer PESEL i bank udzieli nam kredytu czy pożyczki, to absolutnie nie będzie mógł oczekiwać od nas spłaty tego zobowiązania - tłumaczyła adwokat Karolina Pilawska.
- W skrócie chodzi o to, żebyśmy nie padali ofiarami kradzieży tożsamości, żeby przestępcy nie zaciągali na nasze dane kredytów i pożyczek. Ta zmiana będzie miała też przełożenie na nasze codzienne życie. W sytuacji, gdy przy zastrzeżonym numerze PESEL będziemy chcieli uzyskać dostęp do bakowości elektronicznej, to bank nie będzie mógł nam otworzyć konta i udzielić nam kredytu - dodała gościni Dzień Dobry TVN. Poradziła, żeby w takiej sytuacji odblokować zastrzeżony PESEL.
- Możemy to zrobić wtedy, kiedy potrzebujemy - zaznaczyła.
Jak zastrzec numer PESEL?
Numer PESEL można zastrzec w aplikacji mObywatel. Jednak dla tych, którzy wolą to zrobić osobiście, również jest takie rozwiązanie.
- Trzeba iść do dowolnego urzędu gminy. To nawet nie musi być urząd dla naszego zamieszkania czy zameldowania. Urzędnik powinien nam pomóc. W systemie wydrukuje nam wniosek z naszymi danymi, a my powinniśmy to sprawdzić, czy są poprawne. Następnie podpisujemy wniosek, urzędnik wprowadza to do systemu i automatycznie ochrona zaczyna działać - wyjaśniła Karolina Pilawska.
Zaapelowała szczególnie do seniorów, którzy są najbardziej narażeni na oszustwa. - To pozwoli uniknąć w przyszłości problemów związanych z kradzieżą tożsamości - podsumowała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Matka przez lata miała oszpecać dziecko. Angażowała innych do zbiórek pieniędzy na leczenie córki
- Potężny wybuch gazu w Tychach. "Naszą córkę uratował materac". Jak doszło do tragedii?
- Stalkerka zmienia ich życie w koszmar. "Groziła nam śmiercią"
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: OlaSkowron/EastNews