Nowa aplikacji od koncernu Meta - Threads już działa. Ma ona konkurować z popularną platformą - Twitterem, który obecnie mierzy się z pewnymi problemami. Prawdopodobnie w związku z tym uruchomienie nowego serwisu zostało przyspieszone. Jak działa aplikacja Threads i czym się różni od Twittera? Czy stanowi dla niego konkurencję?
Threads - gdzie dostępna jest nowa aplikacja?
Jeszcze przed uruchomieniem aplikacji amerykańska prasa nazywała ją "zabójcą Twittera". Threads wystartowała o godzinie 1:00 w nocy czasu polskiego w sklepie App Store na iPhone'ach oraz z poziomu Instagrama w systemie Android.
Threads nie jest jednak dostępna jeszcze w Unii Europejskiej. Spowodowane jest to wątpliwościami dotyczącymi zgodności z europejskim prawem ochrony danych (np. ustawy o rynkach cyfrowych - DCA) - podaje portal tvn24.pl. Obecnie można ją pobrać jedynie w USA oraz w Wielkiej Brytanii.
- Wizja stojąca za Threads to stworzenie otwartej i przyjaznej przestrzeni publicznej na rozmowy. Mamy nadzieję wziąć to, co Instagram robi najlepiej i stworzyć nowe doświadczenie wokół tekstu, idei i dyskutowania o tym, o czym myślicie - napisał w inauguracyjnym wpisie Mark Zuckerberg, szef Mety.
W ciągu dwóch godzin działania serwisu dołączyło do niego 2 miliony użytkowników.
Threads a Twitter - czym się różnią?
W przeciwieństwie do Twittera, Threads pozwala na tworzenie wpisów o długości do 500 znaków, nie ma jednak możliwości wysyłania prywatnych wiadomości pomiędzy użytkownikami i ustawienia wpisów w kolejności chronologicznej. Póki co w Threads nie ma również reklam.
Według "New York Times" firma przyspieszyła uruchomienie aplikacji. Powodem mają być problemy Twittera, które Meta mogłaby wykorzystać z pozytywnym skutkiem dla swojej platformy.
Z kolei według branżowego portalu TechCrunch, Threads jest "koszmarem pod względem prywatności". Aplikacja ma możliwość zbierania prywatnych informacji, jak dane finansowe czy zdrowotne, kontakty, precyzyjną lokalizację oraz inne wrażliwe rekordy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Zmiany na Twitterze. Firma zastosowała "ekstremalne środki"
- Jak Facebook zarabia na nas miliardy? "Chcą, byśmy wiedzieli jak najmniej"
- Elon Musk rezygnuje z funkcji szefa Twittera. Kto go zastąpi?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: sod tatong/Getty Images