Noc, chłód i wyczerpanie. Niezwykli polscy lekarze na misji: "Badaliśmy z latarkami na głowach"

Polscy lekarze na misji w Kenii
Źródło: Dzień Dobry TVN
Medycy o wielkich sercach – lekarze i studenci PUM na misji w Kenii
Medycy o wielkich sercach – lekarze i studenci PUM na misji w Kenii
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Lekarze oraz studenci medycyny udali się na niezwykle wymagającą misję do Kenii. Grupa Polaków pojechała do Meru, jednego z najuboższych rejonów tego kraju. Jak wyglądała ich wyprawa i dlaczego właśnie tam zdecydowali się nieść pomoc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli: liderka akcji dr Elżbieta Petriczko, lekarze: dr Jan Petriczko, dr Paulina Świenta, dr Dorian Scheuring oraz studenci: Marta Springer, Jakub Ratajczak i Szymon Jęrzejewski.

Polscy lekarze na misji w Kenii

Potrzeby regionu Meru w Kenii są ogromne, bowiem aż 20% tamtejszej ludności choruje na gruźlicę, a wiele osób zarażonych jest również wirusem HIV. Wsparcia postanowili udzielić polscy lekarze i studenci medycyny. Wyjechali więc na misję trwającą kilka dni.

Na miejscu okazało się, że w niektórych rejonach byli pierwszymi medykami, z którymi mieszkańcy Kenii mieli szansę porozmawiać i uzyskać pomoc. Polacy zajmowali się zarówno drobnymi ranami, konsultowali zmiany skórne, pomagali w domach dziecka, robili badania przesiewowe na cukrzycę, ale i podejmowali się poważniejszych zabiegów chirurgicznych. Pracowali od rana do nocy, chcąc nieść pomoc jak największej liczbie pacjentów.

- To było wzruszające, jak byli skłonni czekać w kolejce po nocach. [...] Chcieliśmy każdego przebadać, każdemu pomóc. [...] Badaliśmy z latarkami na głowach, robiło się ciemno, zimno - wspominała dr Paulina Świenta.

- Dla mnie to było niesamowite doświadczenie przeprowadzać zabiegi operacyjne w zakrystii szpitala, konsultować pacjentów chirurgicznie na miejscu. [...] Ci ludzie z olbrzymią godnością i zaufaniem do nas przychodzili. To bezinteresowne pomaganie - to było doświadczenie, które na pewno zostanie ze mną do końca życia - wspominał dr n. med. Jan Petriczko.

Polscy medycy chcą wrócić do Kenii

Jak podkreślili goście Dzień Dobry TVN , wyprawa do Kenii nauczyła ich przede wszystkim pokory. Mimo ogromu pracy medycy chcą powtórzyć misję i wrócić do Afryki w przyszłym roku.

- Problemem takich wyjazdów jest ich akcyjność, czyli jednorazowość. Pomagamy, a potem znikamy. [...] To jest nasz plan, by aspekt edukacyjny rozwinąć podczas kolejnych wyjazdów - podsumowała dr Elżbieta Petriczko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!