Kenia

  Kenia

  Nairobi jest ponad trzy milionowym miastem w środkowej Kenii leżącym u podnóża gór Aberdare. To jedno z największych i najważniejszych gospodarczo miast w Afryce Wschodniej. Jakie są największe atrakcje turystyczne Nairobi?

  Kenia to afrykańskie państwo równikowe, w którym wysokość średnich miesięcznych temperatur jest niemal stała przez cały rok. Kiedy warto pojechać do Kenii, co zabrać ze sobą i na co uważać? Jakie zwierzęta można spotkać na safari? W Kenii reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z przewodnikiem po safari Grzegorzem Kępskim.

  Laura Makena to dziewiętnastolatka z Kenii, która od kilku lat korzysta ze wsparcia "adopcji na odległość". Chce zostać lekarzem, dlatego przyjechała na studia medyczne do Polski. Laurę i jej mamę adopcyjną Krystynę Król zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Jaki był pierwszy kontakt Laury i rodziny adopcyjnej? Czy pozostaje w kontakcie ze swoją kenijską rodziną? Dlaczego wybrała studia medyczne? Dlaczego Pani Krystyna zdecydowała się na tego typu adopcję?

  Na świecie żyje 130 milionów okaleczonych na skutek obrzezania kobiet. Szacuje się, że 6 tysięcy dziewcząt każdego dnia pada ofiarą tego rytuału. Czy podróżnik Tomek Michniewicz, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN, spotkał plemiona, które kultywowały obrzezanie? Jaka jest geneza tego rytuału? Czy jest szansa, aby tradycja obrzezania zniknęła? W jakim wieku dziewczynki są obrzezane?

  Ich tradycyjny strój to chusta na ramionach. Odsłonięte - to przejaw braku szacunku. Drugą najważniejszą rzeczą jest biżuteria i ozdoby. Od pokoleń tworzą prawdziwe i niespotykane dzieła sztuki. Jednak jest i druga strona Masajów - tam kobieta nie ma nic do powiedzenia, więc milczy. Zobaczcie reportaż z kraju, w których szesnastolatka wychodzi za starca.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Piotra Borowskiego, 6 dana aikido i dr Martina de Noirmont, założyciela Kenijskiej Federacji Aikido. Nasi goście szerzą sztukę aikido także poza granicami Polski. Dlaczego wybrali akurat Kenię?