Kenia szczepienia – szczepionki obowiązkowe i dodatkowe
By w pełni ochronić zdrowie przed chorobami tropikalnymi, należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Już na 6 tygodni przed planowanym wyjazdem warto wybrać się do lekarza medycyny podróży. Ten, po dokonaniu dokładnego wywiadu, przepisze właściwe leki, opisze postępowanie profilaktyczne i zleci szczepienia. Kenia jest celem podróży, który zaleca wykonanie odpowiednich szczepień.
Przed wyjazdem do Kenii należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży i dokładnie opisać, jakie rejony tego kraju zamierzamy odwiedzić. Powinniśmy powiadomić lekarza również o wszelkich innych państwach, które mamy zamiar zwiedzić przy okazji podróży. Zabierzmy ze sobą także książeczkę szczepień, aby lekarz mógł sprawdzić, jakie do tej pory były wykonane i kiedy. Żadne ze szczepień nie jest obligatoryjne, gdy chcemy udać się do Kenii, jednak można je wykonać dla własnego bezpieczeństwa.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Kenii : 1. Szczepienie przeciw chorobie meningokokowej – choroba ta występuje w niektórych rejonach Kenii od grudnia do czerwca i łatwo jest się nią zarazić. Szczepienie jest potrzebne, gdy podróż planowana jest właśnie w tym czasie. 2. Szczepienie przeciwko cholerze – podczas pobytu w Kenii, szczególnie na terenach wiejskich, w czasie misji religijno-humanitarnych istnieje ryzyko spożycia zakażonej cholerą wody i żywności. 3. Szczepienie przeciwko żółtej gorączce – może je wykonać każdy podróżnik, również dzieci (po 9 miesiącu życia). Ryzyko zakażenia chorobą w miastach takich jak Nairobi czy Mombasa jest niewielkie, jednak szczepienie to jest wymogiem międzynarodowym, ze względu na zagrożenie występujące na terenach wiejskich. Szczepionka przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowa tylko wtedy, gdy przyjeżdża się z terenów objętych tą chorobą, a jej ważność jest dożywotnia. 4. WZW-A i WZW-B – te dwa szczepienia są wykonywane ze względu na ryzyko spożycia skażonej wody lub pożywienia. Żółtaczką typu B można zarazić się również poprzez kontakty seksualne, z krwią osoby zakażonej lub w czasie interwencji chirurgicznych. Szczepionki te są obowiązkowe dla wszystkich, ale szczególnie ważne dla misjonarzy, personelu medycznego wyjeżdżającego do pracy czy podróżników zamierzających pozostawać nie tylko w miastach, ale również zwiedzać safari lub przebywać w dżungli. 5. Szczepionka przeciw wściekliźnie – chroni przed zakażeniem poprzez ugryzienie przez zarażone wścieklizną zwierzęta. Jest to szczepionka, którą warto wybrać dodatkowo. 6.Szczepionka przeciw błonicy i tężcowi MMR – szczepienie to chroni przed takimi chorobami jak tężec, błonica, odra, zapalenie przyusznic. Są one przenoszone drogą kropelkową. Szczepionka ta chroni szczególnie te osoby, które wyjeżdżają do Kenii jako misjonarze, personel medyczny czy wolontariusze. Do zakażenia nimi może dojść także drogą fekalno-oralną i poprzez kontakt z zakażoną ziemią.
Szczepienia Kenia – malaria
Na terenie niemal całej Kenii istnieje ryzyko zarażenia się malarią, którą przenoszą komary i muchy. Jedynie Nairobi jest miejscem, gdzie choroba ta nie występuje. Lekarz medycyny podróży zaleci branie leków przeciwmalarycznych, czyli tzw. chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną. Będą to leki, których skuteczność została w pełni sprawdzona. Należą do nich między innymi doxycylina, atovaquone, mefloquine lub chloroquine. O dawkowaniu powiadomi lekarz, najczęściej jest to jednak jedna tabletka raz w tygodniu przy posiłku. Branie leku jest kontynuowane w czasie podróży i po powrocie z niej.
Szczepienia do Kenii chronią przed wieloma chorobami tam występującymi, jednak niestety nie są w stanie obronić podróżnych przed malarią. Niezwykle ważne jest również codzienne postępowanie w czasie wyjazdu. Należy nosić przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz używać środków odstraszających owady, najlepiej zawierających w swoim składzie DEET (30-50% w składzie środka). W sypialniach należy stosować moskitiery nad łóżkami, okna muszą być również zabezpieczone przed dostępem moskitów. Należy unikać przebywania na dworze od zmierzchu do świtu, kiedy aktywność komarów i much jest największa. Ochrona przed owadami powinna być stosowana również przy kratkach wentylacyjnych!
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy konieczna będzie piąta dawka szczepionki przeciwko COVID-19? Resort zdrowia rozważa taką możliwość
- Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci. Kiedy ruszają i dlaczego warto je zrobić?
- Szczepionka na gruźlicę u noworodka – jak się goi, jak pielęgnować miejsce po szczepieniu i co powinno wzbudzić obawy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Natalia Gdovskai/Getty Images