Co to jest wstrząs septyczny?
Wstrząs septyczny jest formą sepsy, w której dochodzi do wstrząsu, czyli nagłego klinicznego stanu zagrożenia życia. Wstrząs zachodzi na skutek dysproporcji między dostarczaną ilością potrzebnych do funkcjonowania składników, a zapotrzebowaniem na nie. Ze względu na brak niezbędnych substancji dochodzi do pośledzenia funkcji wielu narządów i do ich niewydolności. W klasyfikacji ICD-10 wstrząs septyczny nosi numer R57.2.
Podczas wstrząsu septycznego do komórek śródbłonka naczyń krwionośnych dociera zbyt mała ilość tlenku azotu. Powoduje to zaburzenia autoregulacji mikrokrążenia krwi, przez co dochodzi do niedotlenienia poszczególnych narządów i tkanek.
Wstrząs septyczny a sepsa
Sepsa jest to specyficzna reakcja organizmu na zakażenie. Wywołane może być ono przez różne drobnoustroje, najczęściej bakterie. Jest to zagrażająca życiu dysfunkcja narządów, która spowodowana jest niepoprawną regulacją odpowiedzi organizmu na samo zakażenie.
Aby doszło do wstrząsu septycznego, sepsa musi rozwinąć się do postaci ostrej. Szacuje się, że co roku na wstrząs septyczny w Europie umiera około 150 000 osób. Zatem wstrząs septyczny może być skutkiem rozwinięcia się sepsy - nie są to różne jednostki chorobowe.
Objawy i leczenie wstrząsu septycznego
Objawami wstrząsu septycznego mogą być:
- zimna i wilgotna skóra - zimne poty,
- zaburzenia świadomosci,
- wzrost białek stanu zapalnego - interleukina 6, PCT (prokalcytonina),
- wzrost leukocytozy,
- wzrost granulocytów obojętnochłonnych (neutrofili),
- wzrost CRP,
- wzrost temperatury ciała powyżej 38 stopni bądź spadek poniżej 36 stopni,
- wzrost czynności serca do więcej niż 90 uderzeń na minutę (tachykardia) przy wzroście temperatury,
- przyspieszony oddech - ponad 20 oddechów na minutę,
- zaburzenia czynności narządów - niewydolność nerek, oddechowa, serca itd.,
- wysypki skórne,
- u kobiet w ciąży może dodatkowo pojawić się tkliwość brzucha, macicy oraz upławy z macicy.
Wstrząsy leczone są na oddziale intensywnej terapii, a podstawę stanowi leczenie zakażenia, przez które rozwinęła się sepsa. Wstrząs sam w sobie leczony jest objawowo - bywa, że w tym celu przetaczana jest krew, co ma na celu dostarczenie odpowiedniej ilości składników dla wszystkich organów, takich jak tlen, glukoza, itd. Dąży się do utrzymania właściwego ciśnienia, a także zwiększenia kurczliwości serca.
Wstrząs septyczny w ciąży
Do wstrząsu septycznego podczas ciąży dochodzi rzadko. Przyczynami są najczęściej powikłania podczas poronienia bądź przerwania ciąży, w związku z infekcjami brzucha, macicy bądź worka owodniowego dochodzi do zakażenia bakteriami, rzadziej wirusami lub grzybami. Jeśli zakażenie nie zostanie opanowane i przerodzi się w postać ostrą, może dojść do wstrząsu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aneta straciła ręce i nogi. "Wydawało mi się, że jestem tylko przeziębiona. Tymczasem to już była sepsa i toczeń"
- Czteromiesięczna dziewczynka zmarła w szpitalu. "Sepsa piorunująca"
- 5-latka osiem razy pokonała sepsę. Mama dziewczynki: "Nie mogę uwierzyć, że wciąż jest z nami. To cud"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: medonet
Źródło zdjęcia głównego: somkku/Getty Images