Zdrowie

5-latka osiem razy pokonała sepsę. Mama dziewczynki: "Nie mogę uwierzyć, że wciąż jest z nami. To cud"

Zdrowie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
express.co.uk
Pacjentka

5-letnia Mya Crosbie urodziła się z zespołem Ellisa-van Crevelda. Aż osiem razy musiała stoczyć walkę z zagrażającą życiu sepsą. Za każdym razem, gdy dochodziła do siebie, zdumiewała lekarzy.

Szkocja. 5-latka osiem razy pokonała sepsę

Mya Crosbie urodziła się z zespołem Ellisa-van Crevelda. To bardzo rzadka choroba genetyczna, która m.in. zaburza wzrost kości, powoduje karłowatość i wady serca. Ponieważ dziewczynka nie rosła prawidłowo, do 4. roku życia była karmiona sondą. Jak podaje express.co.uk, przez rurkę osiem razy doszło do zakażenia sepsą, która zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie w Wielkiej Brytanii. Lekarze za każdym razem byli w szoku, gdy organizm dziewczynki ją zwalczał.

Zobacz wideo: Walka o życie

Walka o życie

Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejeszDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Pokonanie sepsy osiem razy jest niesamowite - przyznała 37-letnia Cheryl, mama dziewczynki w rozmowie z express.co.uk. - Nie mogę uwierzyć, że wciąż jest z nami. To cud - dodała.

Walka o życie córki

37-letnia Cheryl, która mieszka w Glasgow, jest także mamą 16-letniej Amy, 13-letniego Guya, 11-letniego Erica i 8-letniego Connora. Zanim urodziła Myę, poroniła 18 razy z powodu tocznia, choroby autoimmunologicznej. Natomiast będąc w 20. tygodniu ciąży, lekarze zauważyli problemy z rozwojem Myi i zaproponowali aborcję. Uważali, że dziewczynka nie będzie w stanie samodzielnie oddychać.

- Dla mnie zajście w ciążę po tylu poronieniach było cudem, więc nie było mowy, żebym się na to zgodziła. Zamierzałam dać jej wszelkie szanse na przeżycie - wyjaśniła kobieta express.co.uk.

Obecnie 5-letnia już Mya nie korzysta z rurki, więc prawdopodobieństwo zakażenia sepsą jest mniejsze. Jak podkreśliła jej mama, dziewczynka może jest malutka, ale ma lwie serce. - Uwielbia tańczyć i śpiewać - zaznaczyła.

Zobacz wideo: Martynka zdobywa kolejne szczyty

Martynka zdobywa kolejne szczyty
Martynka zdobywa kolejne szczyty Martynka Klajnert ma niespełna 6 lat i zmaga się z zespołem Retta. To rzadka choroba genetyczna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: express.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Yanukit Raiva/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości