Newsy

Badacze wykryli nowego groźnego wirusa. Czy grozi nam kolejna pandemia?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dziennik.pl
naukowiec laboratorium badacze

Świat nie poradził sobie jeszcze z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, a badacze ze Stanów Zjednoczonych informują o nowym wirusie odzwierzęcym, który może być groźny dla ludzi. Co wiadomo o patogenie nazwanym przez specjalistów - Khosta-2? Czy może wywołać kolejną pandemię?

Wirus Khosta-2. Co o nim wiadomo?

Wirusa Khosta-2 wykryto w 2020 roku u rosyjskich nietoperzy i należy do tej samej grupy koronawirusów co SARS-CoV-2 - sarbekowirusów. Początkowo badacze byli zdania, że patogen nie jest groźny dla ludzi. Niestety najnowsze analizy przeprowadzone przez specjalistów z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University w Stanach Zjednoczonych wskazują, że jest inaczej. - Nasze badania pokazują, że sarbekowirusy krążące w środowisku poza Azją, nawet w takich miejscach jak zachodnia Rosja, gdzie odkryto wirusa Khosta-2, także stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkości - powiedział Michael Letko jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie "PLoS Pathogens".

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Niektóre grupy starają się stworzyć szczepionkę, która nie tylko będzie chroniła przed kolejnym wariantem SARS-CoV-2, ale ogólnie przed sarbekowirusami - zauważa prof. Letko.

Czy wirus Khosta-2 jest niebezpieczny?

Warto dodać, że w 2020 roku wykryto tak naprawdę dwa nowe wirusy nazwane Khosta-1 i Khosta-2. O ile pierwszy nie budzi wśród badaczy większych obaw, to drugi - po dokładniejszym przebadaniu - zaczął niepokoić naukowców. Nowy wirus podobnie jak SARS-CoV-2, wykorzystuje białko kolca oraz receptor ACE2 do atakowania komórek. Co gorsza, testy pokazały, że Khosta-2 opiera się szczepionkom stworzonym do walki z COVID-19. Nie działają na niego również preparaty, które mają bronić przed wariantem Omikron.

Jednak to niejedyna kwestia, która niepokoi badaczy. - Jeśli spojrzy się na SARS-CoV-2 i jego zdolność do odwrotnego przejścia z ludzi na dzikie zwierzęta, a także na inne wirusy, takie jak Khosta-2 czekające w tych zwierzętach i obdarzone groźnymi dla nas właściwościami, widzimy sytuację, w której mogą się w końcu połączyć i stworzyć potencjalnie groźniejszego wirusa - przestrzega prof. Letko.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ayasanon Pongvit/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości