Jak BMI przekłada się na ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości?
BMI to stosunek wagi (w kilogramach) do podniesionego do kwadratu wzrostu (w metrach). Wartość w przedziale 18,5-24,9 oznacza, że dana osoba ma prawidłową masę ciała. Natomiast wynik powyżej 30 - świadczy o otyłości. Na jego podstawie szacuje się również ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości. Jednak najnowsze badania "Niezależne osie plastyczności fenotypowej definiują odrębne podtypy otyłości" opublikowane w magazynie Nature Metabolism pokazują, że wskaźnik BMI nie jest wystarczająco miarodajny.
Jak walczyć z otyłością?
Andrew Pospisilik - jeden z autorów pracy i ekspert z zakresu epigenetyki - w rozmowie z portalem bicycling.com powiedział, że naukowcy od dawna dzielili osoby otyłe na trzy grupy: zdrowe, chorujące na choroby współistniejące oraz zdrowe obarczone dużym ryzykiem rozwoju chorób współistniejących. Specjalista wyjaśnił, że dzięki badaniom chciano sprawdzić, czy możliwa jest genetyczna identyfikacja tych "typów" otyłości.
W pierwszej kolejności badacze analizowali dane dotyczące bliźniąt i sposobów, w jakich na przestrzeni lat zmieniała się ich waga. Później rozpoczęli badania na myszach. - Korzystając wyłącznie z danych, po raz pierwszy zauważyliśmy, że istnieją co najmniej dwa różne metaboliczne podtypy otyłości, z których każdy ma własne cechy fizjologiczne i molekularne, które wpływają na zdrowie. [...] Wyniki zebrane w laboratorium [przy wykorzystaniu myszy - red.] były niemalże identyczne z danymi o ludzkich bliźniakach. Ponownie zobaczyliśmy dwa odrębne podtypy otyłości - opowiadał Andrew Pospisilik.
Otyłość - u kogo częściej występuje?
Zebrane dane pozwoliły naukowcom wyróżnić cztery podtypy metaboliczne - dwa z nich odznaczają się skłonnością do otyłości, a dwa do chudości. Jednocześnie zauważyli, że z dwóch podtypów podatnych na otyłość, tylko jeden związany był z częstszym powstawaniem stanów zapalnych, co w efekcie może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów i inne choroby.
Co ciekawe, badacze zaobserwowali, że niektóre geny u osób z tym podtypem sprawiają, że są one bardziej podatne na czynniki (np. konkretne produkty spożywcze) sprzyjające tyciu, a tym samym podnoszą ryzyko rozwoju chorób, które towarzyszą otyłości. Oznacza to, że osoba, która ma wysokie BMI wcale nie musi mieć problemów zdrowotnych wynikających z nieprawidłowej masy ciała, a pacjent z prawidłową wagą - może je mieć.
W ocenie autorów badania świadomość, że istnieją takie podtypy może pomóc lekarzom oraz samym pacjentom skuteczniej walczyć z otyłością i chorobami, która ta za sobą niesie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Zobacz także:
- Prezbiopia dotknie każdego. Czy jest się czym martwić?
- Nawet wczesne wykrycie choroby Alzheimera nie daje szans na jej zatrzymanie. Czy można coś zrobić, aby nie zachorować?
- Czy implanty piersi mogą prowadzić do rozwoju raka?
Autor: jdw//az/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images